Podczas ostatniej debaty z cyklu "Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?", zaproszeni goście: pani prof. Magdalena Bainczyk (Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego, Instytut Zachodni w Poznaniu), pan prof. Kazimierz Lankosz (Uniwersytet Jagielloński) oraz pan prof. Przemysław Saganek (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk) pochylą się nad problemem reparacji wojennych z prawnego w szczególności punktu widzenia i zastanowią się, jaki wpływ wywiera on na dzisiejsze stosunki polsko-niemieckie, a także jakie skutki może przynieść w przyszłości.
Eksperci m.in. wskażą prawne uwarunkowania i szanse na uzyskanie odszkodowań, poruszą kwestię odpowiedzialności za II wojnę światową oraz podejmą próbę określenia wielkości strat i opracowania recept dla budowania relacji polsko-niemieckich w kontekście reparacji wojennych.
Dyskusję poprowadzi pan Damian Bębnowski (Wiceprezes ds. nauki Fundacji im. Janusza Kurtyki).
Spotkanie stanowi część projektu "Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?". Składa się nań cykl 12 debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi Polski w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.
Biblioteka im. Janusza Kurtyki, dyskusja, jak i cały cykl powstają w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt "Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
Więcej informacji o spotkaniu na stronieFundacja Kurtyki
Dane kontaktowe: Kierownik ds. promocji – Aleksander Podgórny e-mail. [email protected]telefon: +48 694320294