82 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Polski, rozpoczynając pierwszą kampanię II Wojny Światowej. O 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał placówkę na Westerplatte.
Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte zapłonął Znicz Pokoleń. Sztafetę pokoleń utworzyli żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci, weterani i harcerze. W obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte uczestniczyli również żołnierze stacjonujący w Polsce
Obecny na miejscu szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wygłosił krótkie przemówienie z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
– To miejsce święte, naznaczone krwią żołnierzy Wojska Polskiego. Oddajemy im chwałę, dlatego, że stawali mężnie w obronie Ojczyzny. Dlatego, że są wzorem dla współczesnych żołnierzy – podkreślał minister obrony narodowej na Westerplatte.
"Świat nie chce pamiętać"
– II wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę. Po tych wydarzeniach nastąpił czas okupacji, okupacji okrutnej. Czas terroru stosowany zarówno przez okupanta niemieckiego, jak również rosyjskiego – przypominał Błaszczak.
– Terror dotyczył właściwie każdego. Za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci, a taka kara nie groziła w żadnych innych miejscach okupowanych przez Niemców. Ale wśród sprawiedliwych wśród narodów świata najwięcej jest Polaków – przypomniał.
– Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych – podkreślał szef MON.
Prezydent w Wieluniu
Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się nad ranem w Wieluniu obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.40. w mieście zabrzmiały syreny alarmowe.
– Tamten świt, 82 lata temu, to był dzień, który witał Polaków w zupełnie innej rzeczywistości, utraty wolności, okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia. Wieluń jest symbolem terroru wojennego, okrucieństwa i złamania zasad, tamtej wojny. Zginęło nas 6 mln, a tylko niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze – mówił prezydent Duda w swoim wystąpieniu.
Polecamy naszą ofertę z ebookami historycznymi.
Czytaj też:
Prezydent Duda: Niech nikt nie śmie nas o nic oskarżać