„Nie byłoby Grunwaldu, nie byłoby zwycięstwa w wojnie trzynastoletniej, gdyby nie fundament społeczny, polityczny, gospodarczy i ekonomiczny, który dały rządy Kazimierza Wielkiego. Trzeba przy tym pamiętać, że moment, gdy król ten obejmował władzę w Polsce był wręcz dramatyczny" – tłumaczy Piotr Dmitrowicz w najnowszym odcinku „Zwycięzców”.
„Niektórzy historycy uważają nawet, że pomagała mu początkowo królowa Jadwiga, czyli jego matka oraz siostra Elżbieta - mówi Piotr Pietrucki, historyk z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu. I dodaje: „Ten król unikał konfliktów zbrojnych, chciał pokojowo rozwiązywać sprawy i to mu się udawało”.
„Przede wszystkim Kazimierz Wielki usprawnił państwo, szczególnie pod względem bezpieczeństwa. 53 zamki zostały wówczas wybudowane. Powiedzenie, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, oddaje jak najbardziej rzeczywistość. Był to skok cywilizacyjny” - podkreśla Piotr Pietrucki.
Jakie zmiany gospodarcze były najbardziej kluczowe i dlaczego Kazimierz Wielki zdecydował się na reformę walutową? W jaki sposób urząd starosty napędził handel w Królestwie Polskim?
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka!
Program „Zwycięzcy” prowadzi Piotr Dmitrowicz, jego gościem jest Piotr Pietrucki, historyk z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.
Kolejne odcinki można będzie zobaczyć na stronach zwyciezcy.dorzeczy.pl i superhistoria.pl/zwyciezcy.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.