Była to młoda Żydówka z Białorusi pracująca dla komórki kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ, działającej przy sowieckiej 3 Armii Uderzeniowej. Jej funkcjonariusze mieli przed sobą absolutnie priorytetowe zadanie: dotrzeć jak najszybciej do dzielnicy rządowej i pojmać Führera. Stalin chciał go mieć żywego. SMIERSZ poszukiwał ludzi, którzy mogli cokolwiek wiedzieć na temat miejsca, w którym znajdował się Hitler. Rżewska te poszukiwania opisała potem w opublikowanym w l. 60-tych pamiętniku.
Przełomowa okazała się informacja od przesłuchiwanej przez Rżewską pielęgniarki, która uciekła ze szpitala zorganizowanego w piwnicy Kancelarii Rzeszy. Pielęgniarka powiedziała, że wśród personelu szpitala krążyły pogłoski, że Hitler ukrywa się w bunkerze pod gmachem kancelarii. SMIERSZ natychmiast rzucił się w tamtym kierunku. Sowieci przybyli jednak za późno - natrafili tylko na zwęglone szczątki Hitlera i jego żony. Stalin był wściekły, że nie udało się go złapać żywcem.
Pozostawała tylko identyfikacja Hitlera.
To właśnie Rżewska dotarła do gabinetu dentystycznego, w którym leczył zęby przywódca III Rzeszy. Porównanie nie pozostawiało wątpliwości: nadpalony fragment szczęki znaleziony w dole w ogrodzie kancelarii należał do Hitlera. Rżewskiej, jak wynika to z jej wspomnień, przypadło potem zadanie zabezpieczenie najważniejszych rzeczy z Führerbunkra przed rozkradzeniem przez pijanych sowieckich żołnierzy.
Wiadomo, że Hitler chciał mieć pewność, że zginie, więc rozgryzł kapsułkę z cyjankiem i równocześnie strzelił sobie w głowę. Dlaczego jego żona do popełnienia samobójstwa użyła tylko cyjanku?
Eva Braun przed popełnieniem samobójstwa stwierdziła podobno, że wystarczy jej sam cyjanek, ponieważ również po śmierci chciałaby pięknie wyglądać...
Spośród najwyższych dygnitarzy nazistowskich tylko Goebbels i Bormann zostali przy swoim Führerze aż do końca. Ten drugi nie palił się jednak do odebrania sobie życia w miejscu śmierci swojego wodza.
Tak, ostatecznie to Goebbels okazał się najbardziej oddany Hitlerowi spośród nazistowskich dygnitarzy. Postanowił umrzeć wraz z rodziną w miejscu śmierci Hitlera. Bormann z kolei po samobójstwie Hitlera zdecydował się na ucieczkę, która jednak nie powiodła się.