P etoria, stolica Republiki Południowej Afryki. Jedno z najbogatszych miast RPA i całego kontynentu. Metropolia z rozległymi terenami zielonymi i dziesiątkami tysięcy kwitnących na fioletowo krzewów jakarandy (stąd nazywa się Pretorię „Jacaranda City”). O burzliwej historii RPA oraz jego urokliwej dziś stolicy przypomina tu m.in. Freedom Park. Park Wolności to instytucja kultury, w której skład wchodzą muzeum i miejsce upamiętniające ludzi, którzy przez lata budowali wolność Republiki Południowej Afryki. Opowiada o historii kraju i kontynentu – od zarania ludzkości, przez czasy przedkolonialne, kolonialne, obie wojny światowe, apartheid, aż do dziś.
To właśnie to miejsce wybrano jako jedną z pierwszych lokalizacji do zaprezentowania polskiej wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Ten międzynarodowy, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej projekt przypomina wędrówkę ponad 116 tys. Polaków – cywilów (prawie 38 tys.) i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a także historię drugiej wojny światowej z polskiej perspektywy.
Został zainaugurowany na Zamku Królewskim w Warszawie 18 marca, wtedy też otwarto wystawy w Warszawie, Gdańsku oraz Lublinie. Pierwszymi miastami, w których poza Polską IPN zaprezentował wystawę (przy udziale polskiej ambasady w RPA), były właśnie Pretoria oraz położony od niej o niecałą godzinę drogi Johannesburg.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.