Lady Pank od ponad 25 lat jest jednym z czołowych polskich zespołów rockowych. Został założony przez prawnika i poetę Andrzeja Mogielnickiego oraz Jana Borysewicza, który początkowo występował w Budce Suflera. Grając jeszcze w Budce Suflera Borysewicz skomponował piosenki tj. „Obejdzie się bez łez" i „Nie wierz nigdy kobiecie". Jesienią 1981 roku Borysewicz, po opuszczeniu Budki Suflera, nagrał piosenkę „Mała Lady Punk". To wówczas powstał pomysł stworzenia zespołu, który przyjął nazwę Lady Pank od popularnej piosenki.
Pierwszy singiel kapeli, „Mała Lady Punk"/”Minus 10 w Rio" ukazał się na początku 1982 roku. Także w tym roku do zespołu dołączył Janusz Panasewicz, który szybko stał się symbolem Lady Pank. Jego charakterystyczny głos jest do dzisiaj rozpoznawany przez wszystkich fanów rocka w Polsce.
Lady Pank od samego początku zdobył w Polsce cieszył się dużą popularnością. Pierwsze piosenki takie jak: „Mniej niż zero", „Kryzysowa narzeczona", „Fabryka małp", „Zamki na piasku", „Wciąż bardziej obcy", „Moje Kilimandżaro" lądowały szybko na szczytach list przebojów. W 1983 roku ukazał się pierwszy album zespołu. Po roku fani otrzymali drugą płytę. Lady Pank miało swój nowatorski styl. Koncerty zespołu cieszyły się ogromną popularnością, a sale koncertowe były przepełnione. Lady Pank występował nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy oraz w USA i Kanadzie.
Przerwy i powroty
Lady Pank miało w swojej karierze kilka przerw. Po niepoprawnym politycznie występie we Wrocławiu, który miał miejsce 1 czerwca 1986 roku, grupa została zawieszona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Kara obowiązywała przez pół roku. Powrót Lady Pank na estradę miał miejsce 9 grudnia 1986 roku. Pierwszy koncert po przerwie zespół zagrał w sali Domu Kultury Zakładów „Ursus".
Najdłuższa, bo aż trzyletnia pauza w występach Lady Pank przypadła na lata 1991-1993. Przerwa, jak się wydaje, podziałała jednak wyjątkowo twórczo. W tym czasie główni muzycy grupy postanowili rozpocząć karierę solową. Frontmen Lady Pank wydał solową płytę „Wojna w mieście".
Zespół, po kilku zmianach w składzie, powrócił na estradę dopiero w 1994 roku, kiedy to do Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza dołączyli gitarzyści Andrzej Łabędzki i Krzysztof Kieliszkiewicz oraz perkusista Kuba Jabłoński. Ponowny debiut okraszony został płytą „Nana". Album ten został uznany za jeden z najlepszych w dziejach zespołu. W kolejnych latach grupa nadal intensywnie koncertowała. W 1997 roku ukazał się album „W transie", na którym fani mogli odnaleźć stare przeboje w nowych aranżacjach. Ponadto, niektóre utwory zyskały nową, dyskotekową formę. Po roku na rynku pojawiła się najbardziej rockowa, przez wielu krytyków oceniana za jedną z najlepszych płyt zespołu pt. „Łowcy głów" z mnóstwem zapadających w pamięć momentów.
W 2000 roku Lady Pank odbył trasę koncertową po Polsce promując nową płytę pt. „Nasza reputacja". Krążek ukazał się 11 września 2000 roku na 18. urodziny zespołu. Ponadto, z racji 18. rocznicy istnienia Lady Pank, 30 listopada 2000 roku, w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, odbył się koncert urodzinowy. Występ był zarejestrowany przez telewizję publiczną.
20 czerwca 2002 roku na rynek weszła kolejna płyta zatytułowana „Besta besta". Był to zbiór utworów przygotowany z okazji 20. rocznicy powstania Lady Pank, znalazło się na niej 16 największych hitów grupy. Co ciekawe, utwory zostały wybrane przez najwierniejszych fanów zespołu, którzy głosowali na piosenki w internetowym plebiscycie. Zespół, swoje 25-lecie świętował w 2007 roku. Z tej okazji muzycy udali się w wielką trasę koncertową, której koniec miał miejsce podczas festiwalu w Opolu. W tym samym czasie Lady Pank wydał kolejny longplay pt. „Strach się bać", który promował tytułowy singiel.
Czytaj też:
American dream Franka SinatryCzytaj też:
Muzyka, sława i papierosy. Szybkie życie Arethy FranklinCzytaj też:
Noc w operze. Jak powstało „Bohemian Rhapsody” Queen?