Zakony rycerskie zaczęły powstawać w trakcie krucjat. Do największych należeli templariusze oraz joannici, którzy zrzeszali wówczas rycerstwo z terenów Francji i Włoch. Ze względu na to, że w krucjatach brało udział coraz więcej rycerstwa niemieckiego, postanowiono o powołaniu zakonu, który opiekowałby się nimi (przede wszystkim rannymi). W ten sposób w 1190 r. powołano Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który powszechnie zaczęto nazywać krzyżakami, od czarnego krzyża widniejącego na białych płaszczach, którymi bracia się okrywali.
QUIZ: Krzyżacy. Pobożni bracia czy bezwzględni grabieżcy?
Więcej:
Ulrich von Jungingen
Ulrich von Jungingen urodził się 1360 r. w Hohenfels koło Konstancji. Do Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanych Zakonem Krzyżackim wstąpił razem ze swoim bratem Konradem. Dokładna data nie jest znana – najprawdopodobniej był to 1380 rok.
Pierwszą funkcją jaką Ulrich pełnił z Zakonie była służba rybiczego (zarządzającego gospodarką rybną) w zamku pod Morągiem. Później został kontrolerem przy ówczesnym wielkim mistrzu Konradzie Wallenrodzie. Gdy jego brat Konrad został wielkim mistrzem Zakonu, kariera Ulricha nabrała rozmachu – w 1396 r. został mianowany komturem Bałgii, zaś w 1404 r. objął stanowisko marszałka zakonu, z którym wiązał się m.in. przywilej dowodzenia wojskami zakonnymi pod nieobecność brata.
Pomimo, że Konrad obsadzał Ulricha von Jungingena na wysokich stanowiskach, to uważał, że młodszy brat nie nadaje się na jego następcę. Konrad – spokojny i opanowany był kompletnym przeciwieństwem zapalczywego, porywczego i dumnego brata. Na łożu śmierci Konrad nazwał go wprost „głupcem”, ostrzegając współbraci przed wyborem Ulricha na wielkiego mistrza. Konrad von Jungingen zmarł 30 marca 1407 r. Jego ostatnia wola została zignorowana. Pomimo przestróg kapituła zakonu w dniu 26 czerwca 1407 r. wybrała Ulricha von Jungingena na kolejnego, 26. wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Czytaj też:
Ulrich von Jungingen. Butny mistrz Krzyżaków. Jak zginął? Kto go zabił?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Kogo pogromiło polskie wojsko? O wielu zwycięstwach mało kto pamiętaCzytaj też:
QUIZ: Mikołaj Kopernik. Fakty i mity z życia astronoma. Zmierzysz się z nimi?Czytaj też:
QUIZ: Ważne chwile na dziełach Jana Matejki. Sprawdź, czy wiesz, o jakie chodzi