Badania archeologiczne prowadzone są na Starym Mieście w Lublinie. W kamienicy przy ulicy Jezuickiej 15 badacze natknęli się na pozostałości średniowiecznej baszty. Być może są to relikty dawnej Baszty Czworobocznej.
Baszta Czworoboczna
Jak czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na portalu Facbook:
„»Baszta Czworoboczna« (z łaciny Turricula Quadrata) to pozostałość po fortyfikacjach miejskich Lublina, zachowana w tylnej części posesji przy ul. Jezuickiej (dawna Trybunalska) w Lublinie. Dotychczas przypuszczano, że jej pozostałości znajdują się w strukturze budowlanej oficyny na tyłach posesji. Tymczasem jej podziemne relikty znaleziono za tylną elewacją ww. oficyny. Czy jest to pozostałość baszty pokażą wyniki dalszych badań archeologiczno-architektonicznych”.
Baszta, której pozostałości być może odkopano, została ukazana w dziele Brauna i Hogenberga pt. „Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti” („Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata”), znanym pod nazwą „Civitates orbis terrarum”. Dzieło to wydane zostało w roku 1618 w Kolonii. Na panoramie Lublina „Baszta Czworoboczna” została ukazana niedalego prezbiterium dawnego kościoła klasztornego ojcow jezuitów (obecnie Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty), blisko Furty Gnojnej.
Po pożarze Lublina w 1575 roku na posesji, która przylegała do muru miejskiego przy ulicy Jezuickiej 15, wybudowano kamienicę. Wzmianka o niej pojawia się po raz pierwszy w aktach miasta Lublina w 1598 roku. W 1645 roku kamienicę przekazano jezuitom. W rękach zakonu pozostała ona do połowy XVIII wieku. Po kolejnym pożarze miasta, w roku 1745, kamienica uzyskała ujednoliconą zewnętrzną szatę architektoniczną z kolegium jezuickim znajdujacym się obok. Znaczenie militarne murów miejskich, przy których wzniesiono kamienicę, w tym czasie już niemal w ogóle zanikło. Rozebrano je w dużej części w XIX wieku.
Dalsze badania archeologiczne pozwolą zlokalizować inne pozostałości baszty oraz lepiej poznać system umocnień dawnego Lublina.
Przy okazji dotychczasowych prac znaleziono także wiele interesujących artefaktów, np. nowożytne numizmaty, plomby towarowe, pieczęć herbową, nowożytną kłódkę, ozdobne kucia nowożytnych sakiew. Przedmioty te niebawem zostaną wyeksponowane.
Czytaj też:
Rondele. Czym są tajemnicze "polskie Stonehenge"?Czytaj też:
Niespotykane znalezisko. Miecz mający 3 tys. lat zachował się niemal nienaruszonyCzytaj też:
Nieziemska broń - dosłownie. Sztylet Tutanchamona wywołał sensację