Rok 2022 obfitował w wiele trudnych momentów. Restrykcje związane z pandemią COVID, atak Rosji na Ukrainę, potężna inflacja w Polsce, podwyżki. Straciliśmy wielu znanych ludzi, także bardzo wybitnych. Chwile radości przyniosły nam głównie wydarzenia sportowe.
Czy pamiętasz najważniejsze chwile roku 2022? Zapraszamy do rozwiązania naszego QUIZU:
QUIZ: Najważniejsze wydarzenia roku 2022
Więcej:
Skąd wziął się Sylwester?
Nowy Rok świętowano już od zarania ludzkości. W starożytnej Babilonii obchodzono święto zwane Akitu. W ten dzień świętowano już około 2350 roku p.n.e. Było to najważniejsze święto w Babilonie i Asyrii odbywające się na przełomie marca i kwietnia, kiedy, według kalendarza księżycowego, rozpoczynał się nowy rok i następowała pora deszczowa.
Pierwotnie Akitu było świętem rolników i jego „rolniczy” charakter utrzymywał się także później. Mieszkańcy Babilonii modlili się do swoich bóstw licząc na dobre i obfite plony w kolejnym roku.
W starożytnym Egipcie początek roku świętowano pod koniec września, kiedy następował wylew Nilu. Świętowano aż miesiąc. W tym czasie odbywały się huczne zabawy, śpiewy i tańce, a barwny i głośny korowód zmierzał przed oblicze faraona. Egipcjanie mieli powody do radości – wylew Nilu gwarantował im nawodnienie pól i obfite zbiory. W latach, kiedy do powodzi nie dochodziło Egiptowi groził głód, co wstrząsało podstawami państwa i groziło wojną.
Celtowie świętowali nowy rok w nocy z 31 października na 1 listopada. Był to zarazem koniec lata. Dzień poprzedzający nowy rok nazywał się Samhain – było to celtyckie święto zmarłych.
W wielu kulturach, jak widać na przykładzie Babilonii, Egiptu, a także (początkowo) Rzymu nowy rok utożsamiano z odradzaniem przyrody i nadzieją na udane plony.
1 marca był początkiem nowego roku dla starożytnych Rzymian do czasów Juliusza Cezara. To za jego czasów, w roku 46 p.n.e., wprowadzono kalendarz juliański. Wtedy też pierwszy dzień nowego roku został przeniesiony na 1 stycznia. Ianuaris (styczeń) był miesiącem poświęconym bogu Janusowi
Kolejne zmiany przyszły wraz z chrześcijaństwem. Pierwszy dzień nowego roku czczono bowiem w dzień narodzin Jezusa. Tę datę potwierdził sobór nicejski w 325 roku, choć wciąż trwały dyskusje, czy ta data faktycznie jest prawidłowa.
Aż do XVI wieku nowy rok świętowano w Europie w różne dni. Najczęściej był to wciąż 25 grudnia, ale świętowano także m.in. 25 marca. W Polsce nowy rok obchodzono w Boże Narodzenie.
„Noc sylwestrową”, czyli 31 grudnia na 1 stycznia, świętowano po raz pierwszy w roku 999. Ludzie obawiali się końca świata lub nadejścia jakiegoś kataklizmu z racji rozpoczęcia roku 1000. Kiedy okazało się, że po wybiciu północy nic złego się nie stało, ludzie ropoczęli spontaniczną zabawę.
1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się tradycją i trwa do dzisiaj.
W 1573 roku król Francji Karol IX ustalił 1 stycznia dniem początku roku. Miało to ujednolicić bardzo różne obchody w różnych częściach kraju. 1 stycznia obowiązywał także w Rosji.
Imprezy sylwestrowo-noworoczne pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej nowego roku w Europie nie traktowano jako święta, które wymaga szczególnej celebracji.
Dziś świętowanie Nowego Roku (i zarazem żegnanie starego) jest już tradycją. W różnych częściach świata zwyczaje związane z nocą sylwestrową i Nowym Rokiem są różne, ale właściwie wszędzie nie może się obyć bez dobrej zabawy, muzyki i lampki szampana o północy.
Czytaj też:
Lewiatan, koniec świata i Sylwester. Co mają wspólnego?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ. Klasyki. Czy dopasujesz książkę do jej autora?Czytaj też:
QUIZ: Najwięksi polscy malarze. Poznasz ich po ich dziełach?Czytaj też:
QUIZ: Symbole Polski. Sprawdź, co o nich wiesz!