Potrawy z całego świata coraz częściej goszczą na naszych stołach oraz w restauracjach. Czy znasz te dania, wiesz skąd pochodzą oraz z czego są przyrządzone? Zapraszamy w kulinarną podróż dookoła świata. Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, co wiesz.
QUIZ: Kuchnie świata. Czy znasz te dania?
Więcej:
Historia piwa długa jak historia ludzkości
Bez względu na to, czy piwo lubi się czy nie, to przyznać trzeba, iż jego historia jest fascynująca. Umiejętność jego wytwarzania od tysięcy lat łączy się z dziejami ludzkości. Jak to możliwe?
*
Wiadomo, że około 4 tysięcy lat p.n.e. Sumerowie potrafili już wytwarzać piwo z orkiszu. Z tego czasu pochodzi o tym pierwsza wzmianka. Sumerowie zwali piwo „sikaru”, czyli „boskim napojem”. Przepis na sikaru pochodzi zaś z sumeryjskiego poematu „Hymn do Ninkasi”, którą uważano za boginię piwa. Wspomina się o piwie także w „Eposie o Gilgameszu”, władcy Uruk:
„Jedz chleb, Enkidu, tak to jest w życiu! Pij napitek chmielony, taki jest świat! Spożył więc Enkidu chleba do syta, chmielu wychylił siedem dzbanów. Zagrała w nim wątroba raźno, swobodnie, serce się w nim weseli, twarz promienieje. Ciało swe włochate wziął i obmacał, starł z siebie sierść kudłatą, olejkiem namaścił, do ludzi stał się podobny, w odzież się odział, mężem stał się z wyglądu. Chwycił za oręż, lwy szedł wojować, pasterze po nocy spali w spokoju”.
Umiejętność wytworzenia piwa przejęli po Sumerach ich spadkobiercy, Babilończycy. Sumerowie potrafili wyprodukować dwa gatunki piwa (mocniejsze ciemne i lekkie pszeniczne), zaś Babilończycy nauczyli się wytwarzać także kolejne rodzaje, jak piwo jasne, ciemne, czerwone, produkowane z różnego rodzaju zbóż i z dodatkiem owoców. To właśnie w Babilonii po raz pierwszy zaczęto także używać chmielu do poprawy walorów smakowych piwa. Piwo było wykorzystywane nie tylko jako codzienny napój, ale traktowane także jako produkt leczniczy.
Po cywilizacjach zamieszkujących brzegi rzek Tygrys i Eufrat, piwo dotarło do Egiptu. Dla starożytnych Egipcjan miało ono ogromne znaczenie. Było ono, po chlebie, najważniejszym produktem spożywczym, z tego względu, iż, jak wiadomo, coś pić trzeba, a woda z Nilu do picia nadawała się nieszczególnie. Piwo było traktowane w Egipcie jako dar od boga Ozyrysa. Stosowano je też w medycynie.
Egipskie piwo było na ogół gęste i zawierało mało alkoholu. Produkowano je z dodatkiem chmielu. Najstarszy egipski browar znaleziono w Górnym Egipcie. Datuje się go na 3700 lat p.n.e. Tylko nieco młodszy, cały kompleks browarów znaleziono natomiast 120 kilometrów od Kairu w Tell el-Farcha. Produkowano tam kilka rodzajów piwa. Daktylowe o nazwie „zythum”, piwo mocne o zawartości nawet 15 procent alkoholu zwane „dizythum” oraz słodkie piwo nazywane „karmi”.
W starożytnej Grecji i Rzymie piwo nie było zbyt chętnie pite. Preferowano wino, zaś piwo uchodziło za „napój barbarzyńców”, choć było również znane. Największą popularnością piwo cieszyło się w rzymskiej prowincji Galia.
Czytaj też:
Piwo. Historia jednego trunku. Pito je długo przed wynalezieniem koła
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Co jest starsze? Wskaż prawidłową odpowiedźCzytaj też:
QUIZ: Poznaj oscarowe filmy po jednym kadrze. Uda się?Czytaj też:
QUIZ: Postać zmyślona czy prawdziwa? Odróżnisz postaci historyczne?