Od 1847 roku, w każdy dzień 3 maja, w Bazylice grobu Pańskiego odprawiana jest Msza święta w intencji Polski. Uroczystość ta jest związana z obchodami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze za ojczyznę w Jerozolimie zaingurował książę Roman Stanisław Sanguszko, zesłaniec syberyjski, uczestnik powstania listopadowego, znany również jako „Sybirak”.
Za odrodzenie Polski
W 1847 roku książę Roman Stanisław Sanguszko, znany ze swojego udziału w powstaniu listopadowym i późniejszego zesłania na Syberię, po czternastu latach katorgi, a później tułaczce po świecie, w akcie dziękczynienia za odzyskaną wolność, udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W czasie pobytu w Jerozolimie ufundował w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie specjalną intencję Mszy świętej, która miała być odprawiana corocznie 3 maja – w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz z racji Święta Matki Bożej Królowej Polski – za Polskę i jej przyszłość.
Książę Sanguszko prócz ustanowienia intencji Mszy świętych, przekazał na rzecz Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie wotywny kielich z napisem: „Votum exulum Polonorum A. D. 1847” – „Dar wygnańców polskich. Rok Pański 1847”. Obecność kielicha w tym miejscu przypomina o wierze Polaków w zmartwychwstanie całego narodu. W czasach zaborów, kiedy wiele osób straciło nadzieję, że Polska może się jeszcze odrodzić, jego symbolika była szczególnie wyraźna.
Tradycja Mszy świętych za Polskę w jerozolimskiej bazylice trwa zatem od niemal 180 lat. Co roku w Liturgii biorą udział m.in. polscy duchowni, siostry zakonne (m.in. te posługujące na co dzień w Ziemi Świętej), polscy dyplomaci oraz przedstawiciele Polonii z Jerozolimy i okolic, a w ostatnich dekadach także pielgrzymi i turyści z Polski.
Czytaj też:
Konfederacja targowicka. Najwyższa zdrada. Czy zdrajców spotkała kara?Czytaj też:
Konstytucja 3 maja. Nasz narodowy powód do dumyCzytaj też:
Virtuti Militari. Co dało mu początek i kiedy można ten order otrzymać?