Historia Ukrainy jest niezwykle bogata. Korzenie ukraińskiej państwowości wywodzi się już od Rusi Kijowskiej.
Najstarsze miasto Ukrainy, Kijów, założone zostało prawdopodobnie już w V wieku, początkowo jako placówka handlowa. Od końca IX wieku miasto znajdowało się we władaniu Olega Mądrego.
W roku 988 w Kijowie chrzest przyjął Włodzimierz Wielki, władca Rusi Kijowskiej. W tym czasie miasto prowadziło ożywione kontakty z Bizancjum. Kijów znajdował się też na szlaku handlowym wikingów.
QUIZ: jak dobrze znasz historię Ukrainy?
Więcej:
Symon Petlura urodził się 22 maja 1879 roku w Połtawie. Uczył się w pobliskich szkołach. Rodzina planowała, że w przyszłości zostanie prawosławnym duchownym. W roku 1895 rozpoczął studia na Seminarium Duchownym w Połtawie. Tam zainteresował się działalnością społeczną i polityczną, za co został wyrzucony ze szkoły.
Symon Petlura to jeden z najbardziej znanych Ukraińców. Wkrótce po obaleniu w Rosji caratu zaczął walkę o wolną, niezależną względem Rosji Ukrainę. Wspierał Polaków w czasie wojny z bolszewikami.
Czytaj też:
Symon Petlura. Jak zginął sojusznik Piłsudskiego
Twórczość Tarasa Szewczenki szybko zyskała rozgłos. W 1845 roku opublikował poemat „Kaukaz”, w którym mocno krytykował imperialną politykę carskiej Rosji. W tym samym roku pisarz wyjechał do Kijowa, gdzie zaczął pracowaćw Komisji Archeograficznej, której zadaniem było badanie przeszłości Ukrainy. Wraz z komisją odbył podróż po różnych ziemiach ukraińskich, odwiedził Wołyń, Podole, Kijowszczynę i okolice Połtawy. W jej trakcie miał okazje spotkać różnych ludzi, poznać lokalne zwyczaje. Wtedy też poczucie odrębności Ukrainy i Ukraińców ukształtowało się w nim na dobre.
Czytaj też:
Taras Szewczenko. Ojciec ukraińskiego naroduCzytaj też:
QUIZ: Kozacy zaporoscy: fakty i legendy. Sprawdź, co o nich wieszCzytaj też:
Chortyca. Serce Ukrainy, symbol Siczy Zaporoskiej