Wieczorynka, dobranocka był to krótki program emitowany wieczorem, skierowany specjalnie dla dzieci. Wieczorynki powstały w krajach bloku wschodniego, gdzie – w przeciwieństwie do państw kapitalistycznych – nie istniały kanały, czy też tematyczne pasma dedykowane dzieciom. Wieczorynka/dobranocka była więc przez długi czas jedynym, czy jednym z nielicznych, programów w telewizji skierowanym specjalnie do najmłodszych widzów.
Ostatnia wieczorynka została wyemitowana na antenie Telewizji Polskiej 30 sierpnia 2013 roku. Później, przez jakiś czas, wieczorynkę można było obejrzeć jeszcze na antenie TVP Kultura. W kolejnych miesiącach z emisji zrezygnowano. W 2014 roku TVP rozpoczęła nadawanie kanału w całości poświęconego dzieciom – TVP ABC.
Czy pamiętasz najslynniejsze, kultowe dobranocki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym QUIZIE!
QUIZ: Dobranocki z dawnych lat. Każdy zna tych bohaterów!
Więcej:
Po wojnie komuniści skazali jego twórczość na zapomnienie, uznając, że nie odpowiada potrzebom „przodującego ustroju”, a sam pisarz zmarł w zapomnieniu. Jednakże koniec epoki stalinizmu przyniósł renesans popularności Makuszyńskiego, ponownie był wydawany w ogromnych nakładach, a na podstawie jego książek kręcono filmy i seriale telewizyjne. Gdyby jednak z perspektywy lat ocenić, które dzieła najlepiej zniosły próbę czasu, zapewne sam ich autor byłby zaskoczony.
Obecnie nazwisko Makuszyńskiego kojarzy się bowiem głównie z przygodami pewnego upartego kozła, który wytrwale wędrował do Pacanowa, by tam dać się podkuć. Matołek jest dzisiaj znacznie bardziej popularny niż inni bohaterowie Makuszyńskiego: małpka Fiki-Miki, Irenka Borowska, Jacek i Placek czy Ewa Tyszowska. Zawzięty cap tak wrósł w naszą świadomość, że trudno sobie wyobrazić, iż kiedyś zgłaszano pod jego adresem zastrzeżenia natury wychowawczej, a nawet politycznej. W czasach II Rzeczypospolitej zdarzali się bowiem krytycy uważający, że przygody kozła mogą podobać się tylko prawdziwym matołkom, natomiast cenzorzy epoki PRL-u uznali go za wroga socjalizmu.
(...)
Autor Przygód Koziołka Matołka to jedna z najbarwniejszych postaci II Rzeczypospolitej. Był również bohaterem tak wielu anegdot, że obecnie trudno odróżnić prawdę od legendy, ale trzeba przyznać, że uczciwie zapracował na krążące o nim opinie. Chociaż bowiem był pracoholikiem, który wydawał co najmniej jedną książkę rocznie i stale publikował w prasie, to nie zwykł sobie odmawiać przyjemności życia. Czasami wygłaszał też dość kontrowersyjne poglądy, co jeszcze bardziej wzmagało zainteresowanie jego osobą.
Jednym z najbardziej prowokacyjnych tematów był stosunek pisarza do kobiet. Chociaż żenił się dwukrotnie i zawsze zwracał dużą uwagę na płeć piękną, to jednak już w pierwszych swoich publikacjach dał się poznać jako zajadły antyfeminista. Inna sprawa, że pod adresem kobiet wysunął zarzuty wyjątkowego kalibru.
W 1909 roku pojawił się w sprzedaży jego zbiór opowiadań Rzeczy wesołe, w skład którego weszła nowela „Rajska opowieść”. Tematem utworu była największa „fuszerka” Pana Boga, czyli stworzenie kobiety, która miała się okazać od początku do końca nieudanym produktem.
Czytaj też:
Kornel Makuszyński. Bogacz i antyfeminista
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Bareja wiecznie żywy. Jak dobrze znasz jego filmy?Czytaj też:
QUIZ: Dopasuj obraz do autora. Sprawdź, czy znasz wszystkich!Czytaj też:
QUIZ: Polscy poeci. Ich najważniejsze utwory trzeba znać! Dopasuj je