-
Historia współczesnaNie chciał, ale musiał. Lech Wałęsa prezydentem PolskiLecha Wałęsa rozpoczął swą prezydenturę 22 grudnia 1990 roku. W grudniu także, pięć lat później, swoje rządy jako prezydent, zakończył.
-
Historia współczesnaCzas mroku. Dlaczego wprowadzono stan wojenny?Stan wojenny był traumatycznym wydarzeniem dla żyjących wówczas Polaków. Jego następstwa, jako społeczeństwo, odczuwamy po dzień dzisiejszy.
-
PRLPosłaniec prawdy i nadziei. Rocznica śmierci ks. Jerzego PopiełuszkiDziś mija kolejna rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
-
HistoriaPRLAnna Walentynowicz – prawdziwy symbol SolidarnościPrzez lata w cieniu Lecha Wałęsy, niejednokrotnie na jej temat pojawiały się nieprawdziwe informacje. Anna Walentynowicz była jednak prawdziwym symbolem Solidarności i to z jej powodu rozpoczął się słynny strajk w Stoczni Gdańskiej. 15...
-
Historia
-
PRLHistoriaSanitariuszka Solidarności. Z takimi kobietami czerwoni nie mieli szansDookoła Marty powstała grupa dziewczyn. Były to nauczycielki, pielęgniarki, prawniczki i urzędniczki. Dzięki nim Solidarność stała się siłą nie do zatrzymania.
-
PRL
-
PRLHistoriaCud narodzin „Solidarności”40 lat temu władze PRL stanęły w obliczu zjawiska, które było ewenementem w skali całego bloku komunistycznego. W ciągu zaledwie kilku miesięcy „Solidarność” zdobyła ok. 10 mln członków, co stanowiło ok. 80 proc. wszystkich pracowników...
-
PRLPremier: Postkomuniści pouczają naród w kwestiach demokracji"Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenia w Polsce w 1980 r." – ocenił Mateusz Morawiecki, podkreślając, że to "Solidarność" zaczęła "podkopywać" słynny mur berliński. Premier nawiązał też do reformy sądów.
-
HistoriaGdańsk – reaktywacjaANDRZEJ LIBERADZKI | Nie należałem do ślepych zwolenników Okrągłego Stołu, ale uważałem, że trzeba brać, co dają, a potem się zobaczy.
-
PRL
-
PRL
-
„Chwyciłem za toporek do rąbania mięsa”. Dramatyczne starcie działacza „S” z bezpiekąMiałem wrażenie, że sąsiedzi mieli do mnie potem ukryty żal za tę próbę w nocy 13 grudnia, której wszyscy zostaliśmy poddani...
-
-
Miało być miłe spotkanie klasowe, było 48 godzin za kratkamiZaprowadzili mnie na posterunek MO na Jezuickiej. Dwa miesiące później na tym posterunku został zakatowany na śmierć Grzegorz Przemyk.
-
Esbecy przyszli przed północą- Stan wojenny pogłębił zapaść gospodarczą polskiego rolnictwa i pociągnął za sobą ofiary śmiertelne wśród działaczy rolniczej Solidarności. Decyzji Jaruzelskiego nie da się usprawiedliwić - mówi Józef Gutowski, działacz rolniczej...
-
„Zdaliśmy ten egzamin”. Tadeusz Cymański o wojnie z narodem- Trudno potępić tych, którym brakowało wtedy odwagi. Trzeba podziwiać tych, którzy się nią wykazali. To zawsze jest nie tylko cecha, ale i łaska - mówi Tadeusz Cymański.
-
Niemiecki kardynał przyjechał do Gdańska. Rozmawiał z WałęsaPrzewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx przyjechał do Gdańska na obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Duchowny spotkał się m.in. z byłym prezydentem Lechem Wałęsa. O czym rozmawiali?
-
„Wreszcie mnie zamknęli!” Zofia Romaszewska wspomina akcję SB– Jak weszłam do celi, to byłam bardzo zadowolona. Pani, która – jak rozumiem – mnie szpiegowała, miała z kolei bardzo zdziwioną minę... – opowiada Zofia Romaszewska.
-
Przyjaciele wyciągnęli uknuli spisek, żeby wyciągnąć mnie z internowania- W trakcie badania do gabinetu wpadł w końcu „mój” lekarz, który z miejsca krzyknął: „Ja wiem, co jej jest! Ona jest w bardzo ciężkim stanie! Natychmiast jedzie do Kliniki Chorób Płuc!” - mówi Elżbieta Chlebowska, działaczka opozycji w...
-
Semka: Nie daliśmy bezpiece zabrać naszego sprzętu- Mieliśmy ze sobą sprzęt drukarski, a tymczasem na stacji kolejki była absolutna pustka. Mówię do Jarka (Kurskiego - przyp. red.): „Jak teraz wejdzie patrol, to nie mam pojęcia, co my zrobimy” - wspomina 13 grudnia 1981 roku Piotr Semka.