„Przyglądając się życiorysowi Bieruta, nietrudno dostrzec, że człowiek ten właściwie kompletnie nie nadawał się do roli przywódcy. Wycofany, bez jakiejkolwiek charyzmy, o zupełnie bezbarwnej osobowości. Bierut miał jednak cechę, która w oczach Stalina czyniła z niego świetnego kandydata na kremlowskiego namiestnika w czerwonej Polsce: był ślepo posłuszny przywódcy swojej »ideowej ojczyzny« – ZSRS. I nie wahał się przelewać krwi rodaków. Na biurko Bieruta trafiło blisko 3 tys. wniosków o ułaskawienie. Człowiek Stalina w Warszawie wyjątkowo rzadko korzystał jednak z tego prawa”. – pisze redaktor naczelny „Historii DoRzeczy”, Piotr Włoczyk.
Historia DoRzeczy 10/2024
Tematem numer październikowego wydania naszego miesięcznika jest okres „panowania” Bolesława Bieruta w Polsce. Dlaczego „panowania”? Bo czy tak właściwie Bierut choć przez chwilę rządził samodzielnie? Czy może każda jego decyzja była pochodną wytycznych z Moskwy? Kim w ogóle był człowiek, którzy bez mrugnięcia okiem ferował wyroki skazując na śmierć polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego?
Nasi Autorzy próbują odpowiedzieć na te pytania, a także analizują, kim były ofiary stalinizmu oraz ich kaci.
Co ponadto w numerze?
Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści październikowego wydania:
Oprócz artykułów historycznych, w miesięczniku znajdziecie Państwo także felietony i recenzje najciekawszych książek, które ukazały się na naszym rynku wydawniczym w ostatnich tygodniach.
Zapraszamy do wydania papierowego oraz elektronicznego.
Teksty dostępne są także dla Czytelników DoRzeczy+!
„Historia Do Rzeczy” już w kioskach!
Zapraszamy do punktów sprzedaży oraz subskrypcji cyfrowej.
Życzymy udanej lektury!