Polacy kochali kawalerię. Ułani hulali i uwodzili dziewczęta, a podczas wojny siali panikę wśród wrogów- pisze Piotr Zychowi w najnowszym wydaniu miesięcznika "Historia Do Rzeczy".
- W niezwykle barwnej, wielonarodowej armii II RP często dochodziło do komicznych sytuacji. Opinię największych kawalarzy mieli w niej oczywiście ułani. Cechowały ich zawadiacki kawaleryjski sznyt, który tak bardzo przyciągał kobiety i luz, który wywoływał wściekłość oraz zazdrość kolegów z piechoty. Ułanom jako kontynuatorom najlepszych tradycji rycerstwa Rzeczypospolitej znacznie więcej wybaczano. Było to ukochane wojsko Polaków. (...)
Wbrew mitowi o polskich ułanach rąbiących bezradnie pancerze niemieckich czołgów podczas kampanii 1939 r. jazda nasza spisała się znakomicie. Była szybka, zwrotna, i siała postrach wśród Niemców. Wykazała się przy tym olbrzymią brawurą i heroizmem. Do dzisiaj pozostaje legendą i symbolem starych dobrych czasów, gdy wojsko było wojskiem, mężczyźni byli mężczyznami, a Polska była Polską."
Ogromna dawka anegdot i wspomnień z ułańskiego życia w artykule Piotra Zychowicza "Ułani - duma II RP" w miesięczniku Historia Do Rzeczy.