Projekt został nazwany Polowe Lekcje Historii, ponieważ o szczegółach bitwy będzie można usłyszeć tam, gdzie się rozegrała. Odwiedzając Górę Strękową i schron kpt. Raginisa możemy zastać czytelne ruiny i przeczytać tablicę. Szczegóły bitwy i jej przebieg nie do końca są jednak znane. Stąd właśnie obecność przewodników przez cały niemal dzień, gdzie na żywo będzie można zadać pytania dotyczące bitwy, usłyszeć jak wyglądała ekshumacja dowódców i jakie artefakty odnaleziono w mogile.
Wzgórze 126, bo tam właśnie mieścił się schron dowodzenia, stało się symbolem męstwa i poświęcenia. W 1939 r. kpt. Władysław Raginis (dowódca odcinka) i por. Stanisław Brykalski (dowódca artylerii) spełnili swój żołnierski obowiązek, a przeważającej sile niemieckiego XIX Korpusu Pancernego przeciwstawili kilkusetosobowe siły polskie. Czy przysięga złożona przez nich w obecności żołnierzy, że albo obronią pozycję albo żywi jej nie opuszczą była tylko sienkiewiczowskim gestem? Może zostało to wymyślone ku pokrzepieniu serc? Z całą pewnością nie, ale dlaczego tak było będzie można dowiedzieć się uczestnicząc w projekcie.
Polowe Lekcje Historii mają charakter otwarty i społeczny, dlatego na Górę Strękową będzie mógł przyjechać każdy i poznać historię bohaterstwa bez zapisów i biletów. Organizatorów łatwo będzie można odnaleźć, ponieważ występują pod szyldem Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Partnerem projektu jest Muzeum Dom Rodziny Pileckich z Ostrowi Mazowieckiej, które przygotowuje wystawę stałą i kultywuje pamięć absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty z Komorowa/Ostrowi Mazowieckiej.
Marcin Sochoń
Patronem medialnym projektu jest portal superhistoria.pl