Dlaczego o niektórych polskich władcach prawie się nie mówi? Co o nich wiemy? Kim był Bezprym i Zbigniew? Czy Wacław III był polskim królem? Czy Aleksander Jagiellończyk czegokolwiek ważnego dokonał? I czy Przemysł II był królem Polski czy tylko części polskiego terytorium?
QUIZ: Najmniej znani. Polscy władcy, o których mówi się najmniej
Więcej:
Jan Olbracht nie zapisał się w pamięci potomnych zbyt pozytywnie. Pozostała po nim opinia hulaki i rozpustnika oraz powiedzenie: „za króla Olbrachta wyginęła szlachta”. Czy tak faktycznie było?
Jan Olbracht urodził się w 27 grudnia 1459 roku. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki z dynastii Habsburgów. Imię Olbracht to tak naprawdę Albrecht – imię, które królewicz otrzymał po dziadku, królu Niemiec Albrechcie II Habsburgu.
Na Wawelu Jan pobierał nauki pod okiem Jana Długosza i Filipa Buonaccorsiego (Kallimacha). Uczył się raczej dobrze, szybko opanował łacinę, interesował się historią. Od połowy lat 70. XV wieku młody Jan Olbracht brał udział w zjazdach szlachty i objazdach po kraju. W wielu podróżach towarzyszył ojcu.
W latach 1486-1490 był namiestnikiem królewskim na Rusi. Pełniąc tę funkcję udało mu się odeprzeć najazd tatarski i pokonać ich pod Kopystrzyniem w roku 1487. Po tym wydarzeniu zaczął tworzyć tzw. obronę potoczną na południowo-wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, której zadaniem była obrona przed Turkami i Tatarami.
Czytaj też:
Jan Olbracht – hulaka czy pechowiec. Za jego panowania naprawdę wyginęła szlachta?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Co to za pałac? Najpiękniejsze rezydencje w PolsceCzytaj też:
QUIZ: Polskie królowe. Czy znasz żony polskich królów?Czytaj też:
QUIZ: Wszystkie dzieci Kazimierza Jagiellończyka. Znasz królewską rodzinę?