Czy wiesz, kiedy powstał pierwszy znakowany szlak turystyczny wiodący szlakiem Orlich Gniazd? Czy znasz wydarzenia, jakie wiążą się z najciekawszymi średniowiecznymi zamkami południowej Polski? Rozwiąż nas QUIZ i sprawdź swoją wiedzę.
*
Budowa wszelkiego rodzaju zapór na granicach państw nie jest niczym nowym. Od zarania dziejów wszystkie państwa broniły swoich granic i terytorium, stawiając różnego rodzaju zapory. Wśród nich można wyróżnić np. Wielki Mur Chiński czy Wał Hadriana. W Polsce także, setki lat temu, powstała koncepcja lepszej ochrony granicy. Wówczas to Kazimierz Wielki podjął decyzję o budowie systemu zamków, które będą chronić Polskę przed najazdami Czechów oraz książąt śląskich. Gdzie znajdują się te zamki i czy przetrwały do czasów współczesnych?
QUIZ: Szlakiem Orlich Gniazd. Średniowieczne fortyfikacje na straży granic
Więcej:
Mury graniczne w dziejach
Mury graniczne, zapory, blokady – ich budowa jest znana ludzkości od zarania dziejów. Mury mają bronić przed zagrożeniem, stanowić ochronę dla interesów państwa, blokować napływ niechcianych przybyszów z zewnątrz. Przyjrzyjmy się, jakie słynne mury graniczne zna historia.
Mur Sumerów
Sumerowie, najstarsza znana cywilizacja na świecie była zapewne również pierwszą, która zbudowała mur graniczny. W XXI wieku p.n.e. starożytni sumeryjscy władcy Szulgi i Szu-Suen zbudowali potężną ufortyfikowaną barierę, aby powstrzymać Amorytów, grupę koczowniczych plemion, którzy dokonywali najazdów na Mezopotamię. Wybudowany przez królów z dynastii Ur mur graniczny rozciągał się na ponad 150 kilometrów, pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat (na terenie dzisiejszego Iraku). Był to prawdopodobnie pierwszy rozległy wał, który nie został zbudowany wokół miasta, ale po to, aby odeprzeć wrogów zewnętrznych. Niestety, najeźdźcy albo zdołali przejść przez mur albo go obeszli, gdyż za panowania następcy Szu-Suena, Ibbi-Sina, Sumer został zaatakowany zarówno przez Amorytów, jak i sąsiednich Elamitów. Miasto Ur zostało zdobyte około 2000 roku p.n.e. prawdopodobnie przez Elamitów.
Długie Mury Aten
Ateny były jednym z najpotężniejszych miast starożytnej Grecji, ale posiadały jedną poważną słabość militarną: znajdowały się kilka kilometrów od morza. Około 461 roku p.n.e. Ateńczycy rozpoczęli budowę szeregu umocnień łączących centrum miasta z ważnymi portami w Pireusie i Faleronem. Po ukończeniu, Długie Mury (Lunghe Mura) stworzyły silne umocnienia o kształcie trójkąta, który pozwolił Atenom bez przeszkód łączyć się z morzem, przewozić towary i transportować żywność. Fortyfikacje sprawiły, że Ateny stały się miastem praktycznie nie do zdobycia. Mur graniczny stanowił wydatną pomoc podczas wojen peloponeskich ze Spartą. Ateny poddały się dopiero wtedy, kiedy zostały pokonane militarnie na morzu. Według różnych przekazów, Sparta rozebrała niezdobyte przez lata mury graniczne przy dźwiękach uroczystej muzyki.
Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński to system umocnień i wałów obronnych, które wiją się na długości 2,4 tysiąca kilometrów od pustyni Gobi do granicy z Koreą Północną. Budowa fortyfikacji rozpoczęła się w III wieku p.n.e. za panowania Pierwszego Cesarza Qin. Najsłynniejsze fragmenty tego, chyba najbardziej znanego muru granicznego, powstały między XIV a XVII wiekiem. Wybudowano je w czasach dynastii Ming. Celem budowy umocnień była obrona przed mongolskimi koczownikami z północy. Wielki Mur Chiński pełnił funkcje obronne przed najazdami obcych, ale również chronił chiński Jedwabny Szlak. Bramy w Wielkim Murze Chińskim rozmieszczono w kluczowych punktach obronnych i na szlakach handlowych. Wieże strażnicze służyły do wysyłania sygnałów dymnych i ogniowych w przypadku ataku. Wielki Mur Chiński to największy obiekt na świecie stworzony przez człowieka.
Czytaj też:
Mur na granicy a historia. Siedem słynnych murów granicznych
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Kazimierz III Wielki. Co wiesz o największym z polskich monarchów?Czytaj też:
QUIZ: Połącz datę z wydarzeniem. Nie pomylisz się?Czytaj też:
QUIZ: Prawda czy fałsz? Trudny test o historii, w którym obalamy niektóre mity