Badacze odkryli powiązania pomiędzy pieczęciami cylindrycznymi a symbolami protoklinowymi używanymi około 500-1000 lat później, czyli około 3300-3000 lat p.n.e.
Z dziejów pisma. Nowe ustalenia
Pieczęcie cylindryczne były bardzo charakterystycznym elementem używanym w administracji w państwach-miastach starożytnej Mezopotamii. Pieczęcie były wykonane głównie z kamienia. Znajdowały się na nich symbole oraz uproszczone wizerunki różnych przedmiotów. Wykorzystywano je przede wszystkim do oznaczania transakcji handlowych, ale też czasem do opisywania różnych momentów codziennego życia starożytnych mieszkańców Mezopotamii.
Pieczęcie miały kształt niedużych walców. Wzory wyryte na nich były odciskane na glinianych tablicach.
Badacze z bolońskiego uniwersytetu opublikowali wyniki swoich badań w periodyku naukowym pt. „Antiquity” (listopad 2024). Ich zdaniem pismo protoklinowe, mające setki symboli, używane m.in. w mieście Uruk w czasach sumeryjskich jest zbieżne z tym, jakie symbole znajduje się na używanych wcześniej pieczęciach cylindrycznych
„Bliski związek między starożytnymi pieczęciami a wynalezieniem pisma w południowo-zachodniej Azji jest znany od dawna, lecz związek między konkretnymi wizerunkami pieczęci a kształtami znaków nie został do tej pory zbadany” – twierdzi profesor Silvia Ferrara, współautorka badań. Jak mówi dalej, istnieje możliwość, że „wizerunki na tych pieczęciach w znacznym stopniu przyczyniły się do wynalezienia znaków w pierwszym piśmie [tj. protoklinowym] w tym regionie”.
Naukowcy zidentyfikowali jak dotąd symbole przedstawiające np. dzban oraz sposób transportu tkanin, które ewoluowały w znaki protoklinowe. Dzięki temu można postawić tezę, że istnieje między nimi bezpośredni związek. Badania te pozwolą być może, jak przypuszczają naukowcy, poznać lepiej protoklinowe pismo i odczytać kolejne znaki, a później całe tabliczki.
Czytaj też:
Tajemnicza tabliczka i nieznane pismo. Intrygujące znalezisko z GruzjiCzytaj też:
"Święty! Święty! Święty!". Najstarszy ślad chrześcijaństwa na północ od Alp znaleziono koło FrankfurtuCzytaj też:
Terakotowa Armia: nowe znalezisko w grobowcu Pierwszego Cesarza