Panowali tu cesarze z Rzymu i Konstantynopola, potem dominowali królowie węgierscy (w tym trzech Jagiellończyków) i cesarze z rodu Habsburgów. Od XIV w. trwała ofensywa Turków osmańskich, pozbawionych większości zdobyczy dopiero pod koniec XIX w. Wtedy też drapieżnie spojrzała na Międzymorze nowa potęga: II Rzesza Niemiecka z planem ekspansji o nazwie „Mitteleuropa”. Czy Niemcy właśnie do niego wracają?
Tak zwane środkowo-europejskie Międzymorze sięga krajów bałtyckich na północy i Grecji na południu. W ciągu dwóch tysiącleci naszej ery pełne było dramatycznych najazdów i podbojów, powstawania nowych narodów, ich państw i państewek, krwawych wojen i nietrwałych pokojów, rzezi etnicznych i waśni religijnych, władców dobrych i tyranów, częstego niszczenia dorobku mieszkających tu ludzi. Przypominam to w ogólnym zarysie.
Dziś nawiązuje do niego nasz projekt Trójmorza z krajami Unii Europejskiej położonymi między Bałtykiem oraz morzami Czarnym i Adriatyckim. Do projektu przystąpiły: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja,
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.