Włoscy naukowcy poinformowali o interesującym odkryciu. Wrak statku sprzed 2,5 tysiąca lat został znaleziony w czasie podwodnych wykopalisk w wodach Santa Maria del Focallo, w pobliżu miejscowości Ispica na południowym krańcu Sycylii.
Kolejny grecki ślad na Sycylii
Badania archeologiczne w tym miejscu zakończyły się we wrześniu tego roku, ale lokalne władze wraz z badaczami z Uniwersytetu w Udine (Università degli Studi di Udine), którzy nadzorowali prace z pomocą Straży Przybrzeżnej, podały ich wyniki dopiero w grudniu.
Archeolodzy częściowo wydobyli statek, który był w dużym stopniu zakopany w morskim mule i kamieniach, aby poddać próbki dalszym badaniom. Statek został wykonany przez Greków mieszkających w południowej Italii przy użyciu stosowanej ówcześnie powszechnie techniki spotykanej w basenie Morza Śródziemnego.
Obok statku znaleziono także kotwice. Dwie pochodzą prawdopodobnie z VII wieku i zostały wykonane z żelaza, zaś pozostałe cztery zrobione zostały a kamienia – te są najpewniej dużo starsze.
Jak podkreślają naukowcy, każde takie odkrycie jest ogromnie cenne. Potwierdza to ponadto, po raz kolejny, centralne znaczenie Sycylii w handlu śródziemnomorskim oraz w wymianie kulturalnej.
Nowo odkryty wrak statku, jak mają nadzieję badacze, pozwoli lepiej poznać historię starożytnych Greków z ich okresu „sycylijskiego”. Grecy mieszkali na Sycylii do około 200 roku p.n.e., kiedy wyspa została zajęta przez Rzymian. W tym czasie handlowali, a jednocześnie rywalizowali z Kartaginą, co być może, także dzięki odnalezionemu wrakowi, uda się lepiej zbadać.
Kolonizacja południowej części Włoch oraz Sycylii przez Greków zaczęła się w VII-VI wieku p.n.e. i trwała z przerwami aż do XV wieku i upadku Cesarstwa Bizantyńskiego. Wpływy kultury greckiej oraz języka greckiego były na tym obszarze dość silne aż do XIX wieku.
Czytaj też:
Osada sprzed 7 tys. lat znaleziona podczas budowy obwodnicyCzytaj też:
W czasie remontu drogi odkryto piramidęCzytaj też:
Najgorsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Europę. Miasto niemal zniknęło