Miejsce pochówku Aleksandra Wielkiego czy Kleopatry to bodaj największe zagadki światowej archeologii.
Nowe informacje?
Wielu badaczy podawało już różne lokalizacje grobowca Aleksandra Wielkiego. W ostatnim czasie tą sprawą zajmuje się dyrektor Greckiego Instytutu Badań nad Cywilizacją Aleksandryjską, Calliope Limneos-Papakosta.
Jej zdaniem Aleksander Macedoński został pochowany w Aleksandrii w Egipcie. „Wierzę, że mam większe szanse na odnalezienie grobowca niż ktokolwiek inny” – powiedziała w wywiadzie dla „Live Science”.
Limneos-Papakosta powołuje się przede wszystkim na źródła historyczne, które wskazują, że władca imperium został pochowany w Aleksandrii. Właśnie tam jego grobowiec odwiedzać miał m.in. Juliusz Cezar czy Oktawian August. Zdaniem historyk, miejsce pochówku Aleksandra zostało celowo ukryte w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa, aby złodzieje nie mogli go splądrować oraz by nie stał się miejscem masowych pielgrzymek.
Poszukiwania zespołu skupiają się w okolicach Ogrodów Shallalat w pobliżu Muzeum Narodowego w Aleksandrii, gdzie w starożytności przecinały się dwa ważne trakty. W 2009 roku naukowcy pod okiem Limneos-Papakosty znaleźli w tym miejscu posąg Aleksandra Wielkiego. Być może to ostateczna wskazówka, że w okolicy faktycznie znajduje się miejsce pochówku syna Filipa Macedońskiego i Olimpias. Nie jest to wykluczone, gdyż z nieznanych całkiem przyczyn, obszar ten nie był nigdy kompleksowo badany.
Aleksander Macedoński stworzył jedno z najbardziej rozległych imperiów świata. Zmarł w 323 roku p.n.e. w Babilonie. Jego ciało zostało najpewniej poddane mumifikacji. Po dwóch latach karawana z jego szczątkami ruszyła w drogę do Egiptu, gdzie Aleksander miał zostać pochowany obok wielkich egipskich faraonów. W „międzyczasie” jednak władzę w Egipcie objął jeden z dowódców Aleksandra, Ptolemeusz Soter. Miał on przejąć „mumię” Aleksandra i zawieźć ją do Egiptu, być może do Aleksandrii, lecz nie jest to pewne.
Ze źródeł historycznych wiadomo, że w czasach starożytnych miejsce pochówku Aleksandra Wielkiego było znane. Z czasem jednak wiedza o tym miejscu zaginęła. Istnieje jednocześnie hipoteza mówiąca, że nawet jeśli Aleksandra faktycznie pochowano w Aleksandrii, to obecnie jego grobowiec znajduje się już pod wodą.
Czytaj też:
Sarkofag św. Mikołaja znaleziony? Badacze wpadli na intrygujący tropCzytaj też:
Cuda starożytności. Te dzieła architektury są prawie nieznane