W ostatnim czasie międzynarodowa misja archeologiczna, składająca się z naukowców z Polski i Egiptu, przeprowadziła szczegółowe badania w grobowcu faraona Szepseskafa. Nekropolia w Sakkarze, gdzie znajduje się jego grobowiec, od lat stanowi przedmiot zainteresowania badaczy starożytnego Egiptu. Szepseskaf, ostatni władca IV dynastii, panował przez krótki okres, w latach (około) 2503-2499 p.n.e.. Jego pochówek wyróżnia się nietypową formą.
Ogromna mastaba
Zamiast budowy piramidy, jak jego poprzednicy, faraon postanowił zbudować sobie grobowiec w postaci potężnej mastaby, która znana jest jako Mastabat al-Fir'aun, czyli Ławka Faraona. Konstrukcja mierzy prawie 100 metrów długości i 74 metry szerokości, a jej podziemne struktury obejmują liczne korytarze i komory. Grobowiec został splądrowany w starożytności, przez co przez dekady archeolodzy mieli dostęp jedynie do fragmentów oryginalnego sarkofagu Szepseskafa.
Najważniejszym celem ostatnich badań była eksploracja komory grobowej oraz jej otoczenia. Zespół naukowców z Instytutu Kultur Środziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚO PAN) wraz z egipskim Ministerstwem Turystyki i Starożytności skupił się na analizie zachowanych elementów struktury grobowca. W wyniku wykopalisk udało się odzyskać liczne fragmenty zniszczonego sarkofagu, co pozwoli na jego częściową rekonstrukcję.
Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak skanowanie 3D, umożliwiło stworzenie cyfrowego modelu wnętrza mastaby, co może pomóc np. w konserwacji tego miejsca. Dodatkowo przeprowadzone badania geofizyczne posłużyły do analizy rampy procesyjnej oraz struktur znajdujących się w otoczeniu mastaby.
Archeolodzy prowadzili wykopaliska nie tylko w komorze grobowej, ale także w pomieszczeniu (kaplicy) po wschodniej stronie mastaby. To właśnie tam odkryto kolejne fragmenty dekoracji oraz inskrypcji, które mogą dostarczyć nowych informacji na temat panowania i kultu pośmiertnego Szepseskafa. Badacze liczą, że dalsze badania mastaby dostarczą kluczowych informacji dotyczących organizacji nekropolii w Sakkarze, ewolucji zwyczajów pogrzebowych w epoce Starego Państw oraz nowych, nieznanych do tej pory aspektów życia i śmierci Szepseskafa, a także rzucą światło na okres panowania między IV a V dynastią starożytnego Egiptu.
Czytaj też:
"Każdy człowiek ma swoją godzinę". Najbardziej intrygujący zabytek EgiptuCzytaj też:
Zapomniana egipska dynastia Abydos. Czy to odkrycie zmieni historię?Czytaj też:
Piramida, o której nikt nie wiedział. Co zagadka z pustyni judzkiej zmieni w archeologii