Trzęsienie ziemi w Mjanmie odsłoniło zapomniane świątynie, nieznane dotąd zabytki starożytnego królestwa Pagan.
Rejon Bagan w Mjanmie od stuleci uznawany jest za jeden z najważniejszych kompleksów sakralnych Azji Południowo-Wschodniej. Na jego terenie przetrwały tysiące świątyń i pagód, świadectw potęgi dawnego państwa birmańskiego. Teraz okazuje się, że pod powierzchnią ziemi znajduje się znacznie więcej zabytków.
Ślady nieznanej historii
Trzęsienie ziemi, które w ostatnich tygodniach nawiedziło Mjanmę, odsłoniły fragmenty dawnych murów, fundamentów oraz świątyń, o których istnieniu dotąd nie wiedziano. Odkryte struktury w pobliżu Tada-U, miasta w środkowej Mjanmie, są prawdopodobnie pozostałościami „pałacu na wodzie” z czasów dynastii Konbaung.
Specjaliści nie mają wątpliwości: to sensacyjne okrycie, które rzuca nowe światło na skalę i organizację życia w regionie Bagan. Nowo znalezione budowle wskazują, że miasto było jeszcze większe i bardziej rozbudowane, niż przypuszczano. Aby zbadać jego dokładną wielkość potrzeba kolejnych badań. Do dalszych prac archeologicznych zostaną wykorzystane najnowsze technologie. Naukowcy planują użycie skanowania laserowego (LiDAR) oraz badań geofizycznych, które umożliwią dokładne rozpoznanie struktur podziemnych bez ryzyka ich zniszczenia.
Nie wyklucza się, że pod ziemią wciąż znajdują się kolejne świątynie, rezydencje oraz nieznane obiekty związane z codziennym życiem mieszkańców starożytnego miasta.
Pagan, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od lat fascynuje historyków, archeologów i podróżników. Trzęsienie ziemi, choć tak tragiczne w skutkach, nie pierwszy raz otworzyło drzwi do historii, która przez setki lat pozostawała zapomniana. Przed archeologami stoją kolejne wyzwania i być może kolejne spektakularne odkrycia, które pozwolą lepiej poznać dzieje królestwa Pagan.
Czytaj też:
Mamuty i łowcy. Przełomowe odkrycie w Dolnej AustriiCzytaj też:
Sensacja na Słowacji. Znaleziono rzymski akweduktCzytaj też:
Interesujące odkrycie polskich egiptologów