Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to czas burzliwych debat, ostrych sporów i często zmienianych rządów. Czy wiesz, kto w tamtym czasie pełnił urząd premiera? Czy któryś z polityków był premierem więcej, niż jeden raz?
QUIZ: Premierzy międzywojnia. Co o nich wiesz?
Więcej:
Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego i czołową postacią sanacji. Kiedy Piłsudski zmarł (12 maja 1935) Sławek liczył, że to on zostanie jego „następcą”, lecz podobnych planów nie miał urzędujący prezydent Ignacy Mościcki oraz część obozu sanacyjnego. Mościcki porozumiał się z Edwardem Rydzem-Śmigłym. Celem obydwu polityków było odsunięcie Sławka od wpływów.
Walery Sławek dość szybko odczuł nowy „trend” w kręgach władzy. 12 października 1935 roku złożył dymisję ze stanowiska premiera, a kilka tygodni później rozwiązał rządzący do tej Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. Kolejni politycy stopniowo odsuwali się od niego.
Pod koniec maja 1936 roku Sławek został usunięty z funkcji prezesa Związku Legionistów Polskich. Na „otarcie łez” Sławkowi zaoferowano zamiast tego posadę prezesa Instytutu Badania Historii Najnowszej im. Józefa Piłsudskiego. W listopadzie tego samego roku marszałkiem Polski i tym samym „następcą” Piłsudskiego został Edward Rydz-Śmigły.
Sławek był tej nominacji przeciwny. Opór wobec Rydza powstał także wśród innych polityków sanacji. W 1938 roku, wyrażając sprzeciw wobec wpływów Rydza, część sanacyjnych posłów, zagłosowała na Sławka powołując go na stanowisko marszałka Sejmu. Był nim zaledwie pół roku, gdy Mościcki rozwiązał parlament. W kolejnych wyborach parlamentarnych Walery Sławek nie dostał się do Sejmu.
Czytaj też:
Walery Sławek. Smutny koniec towarzysza Piłsudskiego. Dlaczego popełnił samobójstwo?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Walki o granice. Co wiesz o konfliktach z lat 1918-1922?Czytaj też:
QUIZ: Kogo pogromiło polskie wojsko? O wielu zwycięstwach mało kto pamiętaCzytaj też:
QUIZ: Sąsiedzi Polski. Co wiesz o krajach, z którymi graniczymy?