– W wyniku trwającej właśnie dekomunizacji z polskich miast znikają ulice Dąbrowszczaków. Czyli polskich ochotników, którzy pojechali na wojnę domową w Hiszpanii i walczyli w szeregach XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego. Skasowanie poświęconych im ulic wywołało protesty ze strony skrajnej lewicy. „Łapy precz od żołnierzy wolności!” – głosiło jedno z haseł. Otóż Dąbrowszczacy nie byli żadnymi„żołnierzami wolności”. Byli żołnierzami zniewolenia – pisze redaktor naczelny „HDR”. I dodaje: – Brygady Międzynarodowe zostały zorganizowane przez Komintern. A olbrzymia część ich członków była fanatycznymi komunistami. Nie brakowało w niej starych kadrowych bolszewików i zbrodniarzy w stylu Karola Świerczewskiego. Brygady miały swoich politruków, a kontrolę nad nimi sprawowało NKWD. Na szczęście hiszpańscy patrioci pod wodzą gen. Francisco Franco przepędzili to towarzystwo ze swojej ojczyzny.
Poza tym w numerze:
• Marcin Bartnicki opisuje losy 5 tys. polskich ochotników, których ściągnęła do Hiszpanii komunistyczna propaganda.
• Piotr Ikonowicz i Krzysztof Bosak spierają się w dwugłosie na temat tego, kim byli dąbrowszczacy: bohaterami czy zdrajcami?
• Marcin Bartnicki i Paweł Piotrowski przypominają o hiszpańskim epizodzie gen. Karola Świerczewskiego, pod którym służba była gwarancją szybkiej śmierci – dowodzone przez niego natarcia zamieniały się w rzezie jego własnych żołnierzy.
• Jakub Ostromęcki odkłamuje hollywoodzkie mity na temat czarnych żołnierzy walczących w wojnie secesyjnej – prawda była znacznie mniej cukierkowa.
• Piotr Semka opisuje wystawę z okazji 150-lecia otwarcia Kanału Sueskiego. Wydarzenie to zrewolucjonizowało światową żeglugę.
• Sławomir Koper kreśli sylwetkę Sergiusza Piaseckiego, słynnego pisarza II RP, który przeszedł drogę od bandyty do literata.
• Piotr Zychowicz przypomina dramatyczną sprawę ks. Stanisława Trzeciaka, który zadenuncjował gestapo innego kapłana. Ofiara donosu była Żydem.
• Sowietolog prof. Robert Kuśnierz tłumaczy w wywiadzie, dlaczego rząd II RP milczał wobec masowych zbrodni dokonywanych przez Sowietów w l. 30-tych na Polakach zamieszkujących ZSRS.
• Mikołaj Iwanow opisuje smutną przemianę gen. Lucjana Żeligowskiego, który pod koniec życia stał się miłośnikiem Stalina.
• Dr Zehao Zhou, amerykański historyk chińskiego pochodzenia, opowiada w wywiadzie o swoich dramatycznych przeżyciach z czasów rewolucji kulturalnej Mao Zedonga.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.