Miasta, które przez wieki leżały na terytorium jednego państwa, nagle, w wyniku wojen czy ustaleń przy negocjacyjnym stole, przechodziły we władanie innego kraju. Czy wiesz, gdzie niegdyś znajdowały się te dość znane miejsca?
QUIZ: Zmiany granic. Czy wskażesz, do kogo należały te miasta?
Więcej:
"Wymiana" terenów między Polską a ZSRS
Jak wielokrotnie w czasach PRL podkreślano, Polska swą zachodnią granicę zawdzięczała Stalinowi, który podczas konferencji „wielkiej trójki” osobiście domagał się wytyczenia granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Stalin, rzecz jasna, nie myślał wówczas o mieszkających na Śląsku Polakach, lecz o złożach, z których Śląsk słynął, a które to Sowietom były potrzebne.
Z granicą na wschodzie było trochę inaczej. Tam Stalin wspaniałomyślnie pozwolił Polakom sięgnąć aż do Bugu. W 1945 roku nikt bowiem nie wiedział jeszcze, jakie bogactwa skrywa część tego terytorium. Dopiero po wojnie polscy geolodzy w tzw. kolanie Bugu, czyli w trójkącie trzech rzek: Bugu, Sołokiji oraz Huczwy, odkryli bogate złoża węgla kamiennego. To od razu zwróciło uwagę Moskwy, która postanowiła położyć rękę na terenach leżących zaledwie kilka kilometrów od Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, będącej de facto częścią Związku Sowieckiego.
Krótko po tym odkryciu, strona polska została przymuszona do wystąpienia z prośbą do Moskwy o wymianę terytorialną. „Polscy” komuniści chcieli uzyskać od Sowietów skrawek Bieszczad (dokładnie wschodnie dorzecze górnego Sanu). Ich celem było wybudowanie na tym terenie zapory i przeciwpowodziowego zbiornika wodnego.
Taka inwestycja była oczywiście potrzebna. Dlaczego jednak wymiana terytorialna dotyczyć miała kolana Bugu, gdzie niedawno odkryto złoża „czarnego złota”? Trudno w tej sprawie upatrywać jedynie zbiegów okoliczności.
Czytaj też:
"Wymiana" terenów między Polską a ZSRS. Sowieci zostawili po sobie tylko kikuty pni
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Wskaż jakie to państwo widząc tylko jedno zdjęcie. Nie pomylisz się?Czytaj też:
QUIZ: Celebrujmy zwycięstwa! Największe polskie triumfyCzytaj też:
QUIZ: Co jest starsze? Wskaż prawidłową odpowiedź