„What Hath God Wrought?” – to proste, lecz piękne i o głębokim znaczeniu zdanie zapoczątkowało erę komunikacji na odległość.
Komunikacyjna rewolucja
24 maja 1844 roku został wysłany pierwszy w dziejach telegram. Tego dnia Samuel Finley Breese Morse, amerykański wynalazca, dokonał demonstracji swojego najważniejszego wynalazku – telegrafu elektrycznego. Morse nadał swoją wiadomość przebywając na Kapitolu w Waszyngtonie. Odbiorcą wiadomości był natomiast jego pracownik, Alfred Vail, który znajdował się w Baltimore.
Treść wiadomości była następująca: „What Hath God Wrought?”. Był to cytat z Pisma Świętego (w wersji King James Bible), dokładnie z Księgi Liczb (23:23) w archaicznej formie języka angielskiego, co tłumaczyć można jako: „Co Bóg uczyni”, „Jakie dzieło uczyni Bóg”. Cytat został wybrany przez Annie Ellsworth, córkę komisarza patentowego.
Ta wiadomość okazała się rewolucją w komunikowaniu się na odległość. W połowie XIX wieku możliwość błyskawicznego kontaktu na odległość była czymś niewyobrażalnym.
Samuel Morse, choć z wykształcenia był malarzem, od zawsze interesował się też nowinkami technologicznymi. Inspirację do stworzenia telegrafu elektrycznego zaczerpnął z informacji o francuskim wynalazku z 1832 roku. Przez kolejne 12 lat poświęcił się pracy nad skonstruowaniem działającego urządzenia do przesyłania wiadomości na odległość. Jednocześnie, w tym samym czasie, stworzył system znaków, który dziś znamy jako alfabet Morse’a – ciąg kropek i kresek, dzięki którym możliwe stało się kodowanie liter i słów w sygnałach telegraficznych.
Ważnym krokiem ku stworzeniu telegrafu było przekonanie Kongresu USA do sfinansowania budowy pierwszej linii telegraficznej między Waszyngtonem a Baltimore. To po jej ukończeniu Morse zorganizował publiczną demonstrację swego urządzenia, której sukces na zawsze zapisał jego nazwisko w historii.
Sukces wynalazku przeszedł być może jego wszystkie oczekiwania. ciągu zaledwie dekady po inauguracji telegrafu w USA zbudowano ponad 20 tysięcy mil linii telegraficznych. Nowa forma komunikacji okazała się nieoceniona – nie tylko dla codziennego życia obywateli, ale przede wszystkim dla rozwoju handlu, transportu i ekspansji terytorialnej Stanów Zjednoczonych. Telegraf znacznie zwiększył bezpieczeństwo ruchu kolejowego i przyczynił się do skuteczniejszego zarządzania w dynamicznie rozwijającym się kraju.
Czytaj też:
Czy grożono Trumpowi śmiercią? Co oznacza dla Amerykanów "86"?Czytaj też:
Najstarszy alkohol świata a historia ludzkościCzytaj też:
Skarb narodowy wraca do kraju. Wielkie emocje w Krakowie