Czy wiesz, że Łódź miała szansę zostać stolicą Polski? Propozycja ta była rozważana zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Z powodu ogromnych zniszczeń, jakich dokonali Niemcy w Warszawie zastanawiano się, czy miasto to uda się jeszcze w ogóle odbudować i przywrócić mu dawny status. Ostatecznie koncepcja odbudowy zwyciężyła, a Warszawa pozostała stolicą Polski. Niemniej, to właśnie Łódź przez jakiś czas po wojnie była niezwykle ważnym centrum administracyjnym, kulturalnym i naukowym, a jednocześnie nieformalną stolicą naszego państwa.
Łódź stolicą nigdy jednak nie została, jednak i w naszych dziejach lokalizacja stolicy zmieniała się kilkukrotnie. Gdzie znajdowało się pierwsze centrum polskiej państwowości? Kto przeniósł stolicę do Warszawy? Jakie inne państwa świata zdecydowały o przeniesieniu swojej stolicy i które miasta utraciły status pierwszego miasta w kraju? Sprawdź swoją wiedzę w naszym QUIZIE!
QUIZ: Dawne stolice. Czy znasz je wszystkie?
Więcej:
UNESCO zostało powołane do życia 16 listopada 1945 roku. Aktem założycielskim była konstytucja, której oryginalny egzemplarz przechowywany jest w Londynie. Przyjęta konstytucja weszła w życie 4 listopada 1946 roku. Dwa dni później, 6 listopada 1946 roku członkiem UNESCO została Polska. Pierwszym dyrektorem generalnym UNESCO został biolog i pisarz Julian Huxley.
Trudna sytuacja międzynarodowa związana z zimną wojną sprawiła, że w 1984 roku z UNESCO wycofały się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Organizacja ta była bowiem wykorzystywana przez kraje bloku wschodniego do prowadzenia kampanii „antyimperialistycznych”, co też nie było szczególnie trudne, gdyż większość krajów Afryki i część krajów Azji dopiero od niedawna cieszyła się niepodległością – nastroje antyzachodnie były więc w tych miejscach nadal bardzo żywe, a zarazem umiejętnie podsycane przez Moskwę.
Taka atmosfera nie sprzyjała ochronie dziedzictwa historycznego. Po latach, w wyniku reform w łonie UNESCO, w roku 1997 w szeregi organizacji wróciła Wielka Brytania. Sześć lat później do UNESCO dołączyły ponownie Stany Zjednoczone, występując z organizacji raz jeszcze (wraz z Izraelem) 1 stycznia 2019 roku.
Obecnie (stan na listopad 2022) członkostwo w UNESCO deklarują 193 państwa. 11 kolejnych państw i terytoriów ma status obserwatora.
Czytaj też:
Polska członkiem UNESCO. Które obiekty znalazły się Liście Dziedzictwa?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Jakie to miasto? Poznasz je?Czytaj też:
QUIZ: Najstarsze i największe. Co wiesz o polskich parkach narodowych?Czytaj też:
QUIZ: Gdzie znajduje się ten zabytek? Czy rozpoznasz wszystkie?