Męka, śmierć, zdjęcie z krzyża oraz złożenie do grobu ciała Pana Jezusa to motyw często obecny w sztuce. Nie inaczej jest z obrazem Jego Zmartwychwstania.
Zmartwychwstanie Pańskie ukazywano w malarstwie od czasów średniowiecza. Najczęściej pojawiającym się w sztuce momentem jest scena wyjścia Chrystusa z grobu. Wokół Niego ukazywano śpiących (jak np. u Dirka Boutsa, 1415-1475) lub przerażonych strażników, czasem anioły oraz inne postaci. Na tle różnych przedstawień Zmartwychwstania wyjątkowy jest fresk „Noli me tangere” autorstwa Fra Angelico (Giovanni da Fiesole, 1387-1455) czy, pod tym samym tytułem, obraz Tycjana (1488-1576), na którym widać wychodzącego z grobu Jezusa i klęczącą obok niego Marię Magdalenę, która próbuje ująć Chrystusa za rękę.
W ten wyjątkowy dzień Zmartwychwstania Pańskiego przyjrzyjmy się piętnastu niezwykłym wyobrażeniom tego wydarzenia. Oto wybrane przez nas (oczywiście w pewnym stopniu subiektywnie) najpiękniejsze malarskie dzieła.
Mistrz Ołtarza z Trzeboni
Nieznany z nazwiska mistrz tworzący głównie na terenie Czech pod koniec XIV w. Anonimowy malarz czeski doby gotyku, reprezentujący styl piękny, zwany też dworskim.
Fra Angelico
Fra Angelico, znany też jako Giovanni da Fiesole (1387-1455). Dominikanin, błogosławiony Kościoła Katolickiego, autor licznych dzieł o tematyce religijnej.
Pietro Perugino
Pietro Perugino 1450-1523. Włoski malarz okresu renesansu, przedstawiciel szkoły umbryjskiej. Był uczniem Piero della Francesca i Andrea del Verrocchio. Jego uczniami byli zaś m.in. Rafael Santi i Pinturicchio. Widoczny poniżej słynny obraz Perugino znajduje się na co dzień w bibliotece papieskiej w Watykanie. Zobaczyć go można na wielu zdjęciach w trakcie spotkań papieża np. z przywódcami państw.
Dirk Bouts
Dirk Bouts (1415-1475) to niderlandzki malarz. Działał głównie w Leuven.
Andrea Mantegna
Andrea Mantegna (1431-1506). Włoski malarz, prekursor miedziorytu. Jego obrazy wyróżniają się wyjątkowym dramatyzmem
Gaudenzio Ferrari
Gaudenzio Ferrari (1471-1546) włoski malarz doby renesansu.
Piero della Francesca
Piero della Francesca (1415-1492). Włoski malarz, teoretyk sztuki i uczony. Zafascynowany geometryzacją i symboliką w malarstwie. Na fresku ukazującym Zmartwychwstanie pod postacią jednego ze śpiących strażników (znajdujący się frontem do widza) Francesca namalował prawdopodobnie swój autoportret. Dzieło to uchodzi za jedno z najwspanialszych w całej historii malarstwa.
Rafael Santi
Rafael Santi (1483-1520). Malarz i architekt, uważany, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła, za najwybitniejszego przedstawiciela renesansu.
Raffaelino del Garbo
Raffaelino del Garbo (1466-1527) był florenckim malarzem wczesnego renesansu.
Francesco Buoneri
Francesco Buoneri, inaczej Cecco del Caravaggio (przełom XVI/XVII wieku). Był jednym z pierwszych i bardzo wiernych naśladowców Caravaggia.
Jacopo Tintoretto
Jacopo Tintoretto (1518-1594). Włoski malarz, jeden z głównych przedstawicieli szkoły weneckiej XVI wieku. Inspirował się dziełami Tycjana, Michał Anioła i Parmigianina.
Pieter Lastman
Pieter Lastman (1583-1633). Malarz holenderski. Jego uczniami byli między innymi Jan Lievens i Rembrandt.
El Greco
El Greco, a właściwie Domenikos Theotokopulos (1541-1614). Hiszpański malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Jego obrazy są pełne ekstazy, ekspresji, mają żywą kolorystykę. Aż do XIX wieku twórczość El Greca była prawie nieznana.
Ikona Zmartwychwstania
Ikony, których motywem jest Zmartwychwstanie Pańskie mogą stanowić zupełnie osobny dział. Są one pełne symboliki i bogate w treść.
Poniżej ikona zmartwychwstania, na której Chrystus, mocą chwalebnego krzyża (złoty krzyż pod stopami), uwalnia z otchłani śmierci Adama i Ewę (po lewej i prawej stronie), którzy weszli w śmierć przez grzech pierworodny. Bułgaria, XVII w.
Tycjan
Tycjan, Tiziano Vecelli (1488-1576) był włoskim malarzem. Czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Tycjan był m.in. nadwornym malarzem Karola V i Filipa II. Pracował też w Rzymie dla papieża Pawła III.
.
Czytaj też:
Jezus umierając i zmartwychwstając otworzył nam drogę do rajuCzytaj też:
Michał Anioł Buonarroti – ponury perfekcjonista. W każdym caluCzytaj też:
Leonardo da Vinci. Bezustannie zachwyca swoim talentem