-
NowożytnośćBohaterska obrona Jasnej Góry. Rocznica Potopu SzwedzkiegoPotop szwedzki i bohaterska obrona Jasnej Góry należą do najbardziej znanych wydarzeń w historii Polski.
-
Nowożytność"Jak Piekarski na mękach", czyli zamach na króla Zygmunta III Wazę15 listopada 1620 roku w Warszawie doszło do zamachu na króla Zygmunta III Wazę. Władca został tylko niegroźnie ranny i wybaczył człowiekowi, który próbował go zgładzić. Jak doszło do zamachu, kim był Michał Piekarski i skąd wzięło się...
-
NowożytnośćSłynne okno i wojna religijna. Bitwa, która prawie unicestwiła CzechówKażdy naród ma w swojej historii pewne „kamienie milowe”, wydarzenia, które na trwałe zmieniły bieg ich dziejów. Dla Czechów takim wydarzeniem była bitwa na Białej Górze. Jak do niej doszło i dlaczego Czesi ponieśli tak sromotną klęskę?
-
NowożytnośćNajwięcej zabitych wrogów w dziejach Polski. Ta bitwa uczyniła Sobieskiego królemBitwa pod Chocimiem to jedna z najważniejszych w naszych dziejach bitew. Dzięki zwycięstwu pod Chocimiem, które zatrzymało Turków, Polska nie dostała się ostatecznie w strefę wpływów Adrianopola, a królem Polski został wkrótce hetman Jan...
-
NowożytnośćKrzysztof Dowgird istniał naprawdę. Ile prawdy o nim pokazują Czarne chmury?Filmowy Krzysztof Dowgird to postać wzorowana na żyjącym w XVII wieku Krystianie Ludwiku Kalksteinie. Kim był Kalkstein i jak zasłużył się dla Polski? Czy serial „Czarne chmury” wiernie ukazuje jego biografię?
-
NowożytnośćHistoriaBitwa pod Parkanami. Wpadka SobieskiegoBitwa pod Parkanami, mająca miejsce niecały miesiąc po odsieczy wiedeńskiej, jest starciem stosunkowo mało znanym wśród osób interesujących się historią.
-
NowożytnośćW cieniu Monomacha. Jak pomagaliśmy Moskwie budować własne kompleksyMarcin Gacek || W podręcznikach szkolnych pisze się o „potopie szwedzkim” tak, jak utrwalił to Henryk Sienkiewicz, a po nim na ekranie Jerzy Hoffman, czyli: przyszli Szwedzi i zalali cały kraj. W rzeczywistości, gdy armia Karola X...
-
NowożytnośćOblężenie Połocka. Seria zwycięskich kampanii przeciwko RosjiOblężenie Połocka, Wielkich Łuk i Pskowa to kampanie, jakie wojska Rzeczpospolitej pod wodzą króla Stefana Batorego przeprowadziły podczas wojny polsko-rosyjskiej w latach 1577-1582.
-
NowożytnośćCo wspólnego ma list Kozaków do sułtana z bitwą pod Wiedniem?Mehmed IV. Sułtan, który przegrał w bitwie pod Wiedniem. Był drugim, najdłużej panującym sułtanem w historii Imperium Osmańskiego, po Sulejmanie Wspaniałym.
-
NowożytnośćRenesansKrzyżtopór. Piękne ruiny, ciekawa historia. Dlaczego warto je odwiedzić?Krzyżtopór to pałac wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Dzisiaj to jedynie ruiny, które mają jednak ogromna wartość historyczną. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w województwie świętokrzyskim.
-
NowożytnośćRokosz Zebrzydowskiego. Jak i dlaczego przelano bratnią krewRokosz Zebrzydowskiego był to bunt średniej szlachty skierowany przeciwko Zygmuntowi III Wazie. Rozpoczął się on krótko po śmierci hetmana Jana Zamoyskiego.
-
Nowożytność
-
Nowożytność
-
NowożytnośćRenesansPotęga polskiej husariiDopóki husaria zwyciężała, dopóty Rzeczpospolita zadziwiała świat, a jej kryzys zapoczątkował upadek Korony i Litwy zakończony rozbiorami. Przez całe wieki opisywano ją jako niezwyciężoną i niezłomną. Jednak wokół tej formacji...
-
NowożytnośćRenesansOświecenie
-
NowożytnośćRenesansKozacy, postrach TurkówPrzez kilkadziesiąt lat Kozacy, poddani Rzeczpospolitej, pustoszyli wybrzeża Morza Czarnego, siejąc postrach nawet w stolicy Turcji. Złapanych przez Turków czekało deptanie przez słonie, rozrywanie między galerami, zakopywanie żywcem.
-
NowożytnośćRewanż za potop. Polscy jeźdźcy apokalipsyŻołnierze Czarnieckiego tereny na zachód od Szczecina obrócili w pogorzelisko, niszcząc 160 wsi wraz z polami uprawnymi, a także całe miasteczka. Dochodziło do gwałtów i mordów, nawet na terytorium sojuszniczej Danii. Najazd zakończył...
-
NowożytnośćPiraci z filmu i historiiPiraci stali się bohaterami współczesnej kultury masowej. Ich rzeczywiste dokonania były znacznie skromniejsze, niż pokazuje to Hollywood. Uderza gigantyczna mitologizacja piractwa – zarówno u Verbinskiego i Polańskiego, jak i...
-
Nowożytność
-
Nowożytność
-
NowożytnośćRenesans