Wszyscy wiemy, że w bitwie pod Grunwaldem zwycięskimi wojskami polsko-litewskimi dowodził Władysław Jagiełło, zaś polską szarżą pod Wiedniem kierował Jan III Sobieski. Nie tylko oni zapisali się jednak na kartach historii jako wybitni dowódcy. Czy znasz innych wodzów i wiesz, w jakich bitwach odnieśli największe sukcesy?
QUIZ: Słynne bitwy, słynni dowódcy. Kto dowodził w czasie najważniejszych bitew w dziejach?
Więcej:
(...) W maju 1428 roku Joanna d'Arc pojechała do Vaucouleurs, gdzie znajdował się garnizon lojalny wobec francuskiego delfina Karola VII. Joanna d’Arc powiedziała, że chce rozmawiać z Karolem. Nie potraktowano jej poważnie i nie pozwolono na spotkanie. Joanna się jednak nie poddawała. Po raz drugi ruszyła do Vaucouleurs na początku 1429 roku. Dowódca był zadziwiony jej nieustępliwością, stanowczością i pobożnością. W lutym, w męskim przebraniu, w towarzystwie sześciu zbrojnych ruszyła do Chinon, gdzie przebywał Karol.
Początkowo delfin nie chciał się z nią widzieć. Zasięgał rady u duchownych i swoich doradców. Joanna musiała jednak zrobić na wszystkich wielkie wrażenie, gdyż wkrótce dopuszczono ją przed oblicze Karola.
Gdy Joanna d’Arc podeszła do delfina rzekła, że chce walczyć z Anglikami, a także, że poprowadzi Karola na koronację w Reims. Wielu zadziwiło się jej słowami, zorganizowano nawet jej przesłuchanie przez władze kościelne, które miały stwierdzić, czy nie jest opętana przez złe siły i czy faktycznie posłał ją Bóg, aby dopomogła Francji w tej rozpaczliwej chwili.
Nad jej losem zastanawiano się przez dwa miesiące. Chciano wierzyć, że młodą wieśniaczkę zesłał ludziom za przewodniczkę sam Bóg, choć nie brakowało głosów przeciwnych. Ostatecznie zdecydowano się zaufać Joannie d’Arc. Ona sama była pewna siebie, choć cicha i skromna. Wydawało się, że doskonale wie, co robi.
Joanna d’Arc wyjechała do Tours. Tam stanęła na czele wojsk. Na jej sztandarze namalowano Jezusa Chrystusa na Sądzie. Kiedy chciano jej dać miecz, rzekła, że miecz dla niej znajduje się w kościele Sainte-Catherine-de-Fierbois i rzeczywiście tam właśnie go znaleziono.
Jedną z „broni” Joanny były także listy, które dyktowała i kazała wysyłać do Anglików. Dziś nazwalibyśmy je – w pewnym sensie – bronią psychologiczną. Jak miało się okazać po czasie, jej wizje zawarte w listach były prorocze.
*
Wojska francuskie wyruszyły do Orleanu 27 kwietnia 1429 roku. Miasto to było oblegane przez Francuzów od pół roku. Joannie odradzano atak – Anglicy byli silnie umocnieni, a dookoła znajdowały się liczne warownie obsadzone przez wojska angielskie, skąd mogły ruszyć posiłki. Ona była jednak nieugięta. 4 maja poprowadziła Francuzów do walki i zdobyła Orlean. W kolejnych dniach zajęto inne miasta i forty. Od swojego pierwszego wielkiego zwycięstwa zaczęto ją nazywać Dziewicą Orleańską.
9 maja Joanna d’Arc wróciła do Tours, gdzie rezydował delfin Karol. Joanna namawiała go, aby czym prędzej udał się na koronację do Reims. Po raz kolejny zawierzono jej zdecydowaniu, choć pomysł wydawał się szalony: na drodze do Reims znajdowało się tysiące Anglików.
Joanna d’Arc po raz kolejny poprowadziła Francuzów do zwycięstwa. W bitwie pod Patay (18 czerwca 1429) wojska angielskie zostały rozgromione. Joanna została okrzyknięta niepokonaną, lecz Karol zaczął wahać się w kwestii podróży do Reims. Chciał, aby w pierwszej kolejności podbić wszystkie miasta nad Loarą. Joanna próbowała go przekonać, słusznie zauważając, że w chwili, kiedy Francuzi odzyskali inicjatywę i sieją strach w angielskich szeregach, należy wykorzystać okazję i ponownie uderzyć.
29 czerwca 1429 roku Joanna d’Arc u boku Karola ruszyła w końcu do Reims. Miasto otworzyło bramy na powitanie delfina. Koronacja odbyła się następnego dnia. Karol został koronowany jako Karol VII. Podczas uroczystości Joanna stała ze swoim sztandarem blisko ołtarza, a gdy nałożono koronę na skronie Karola, padła przed nim na kolana nazywając go królem. (...)
Czytaj też:
Joanna d’Arc. Święta i nieustraszona. Gdzie bez niej byłaby Francja?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Kochanki i metresy, czyli romanse na królewskich dworachCzytaj też:
QUIZ: Mało znani polscy władcy. Sprawdź, co o nich wiesz!Czytaj też:
QUIZ: Zakon Krzyżacki. Co wiesz o Krzyżakach? Sprawdź!Czytaj też:
QUIZ: Dopasuj obraz do autora. Sprawdź, czy znasz wszystkich!