Starożytne egipskie budowle, nawet te uważane za dobrze poznane, wciąż skrywają wiele tajemnic. Przykładem są ostatnie wieści przekazane przez archeologów pracujących w piramidzie Cheopsa w Gizie.
Piramida Cheopsa
Piramida Cheopsa, zwana Wielką Piramidą lub Piramidą Chufu to piramida wybudowana w Gizie jako grobowiec faraona imieniem Chu-fu (Cheopsa), drugiego faraona czwartej dynastii. Piramida powstała około 2560 roku p.n.e.w okresie Starego Państwa, a jej architektem był Hemon. Budowano ją około 20-27 lat.
Piramida jest częścią nekropolii w Memfis. Uznawana już w czasach starożytnych za jeden z siedmiu cudów świata. Listę tę sporządził (jako pierwszy) grecki pisarz Antypatra z Sydonu w II wieku p.n.e. Jako jedyna, spośród obiektów z tej listy, do dnia dzisiejszego przetrwała piramida Cheopsa. Piramida była celem wyjazdów turystycznych już w czasach starożytnych.
W jej pobliżu znajduje się Wielki Sfinks oraz piramida Mykerinosa. To najbardziej znane i charakterystyczne miejsca na turystycznej mapie Egiptu.
Piramida została wzniesiona na sztucznie wyrównanym terenie. Największe kamienne bloki, z których zbudowany jest grobowiec, ważą 15 ton. Cała piramida zbudowana jest z 2,3 miliona kamiennych bloków i zajmuje powierzchnię 5,2 hektara. Pierwotnie piramida była pokryta warstwą wykonaną z gładzonego wapienia, obecnie widoczne są tylko niewielkie jego fragmenty w dolnej części piramidy. W chwili budowy piramida Cheopsa miała około 147 metrów. Z czasem utraciła piramidion (kamień wieńczący szczyt piramidy lub obelisku) oraz uległa erozji. Współcześnie jej wysokość to 139 metrów. Przez ponad 3,8 tysiąca lat była to najwyższa budowla wzniesiona przez człowieka.
Wewnątrz piramidy znajdują się trzy znane komory. Pierwsza kamienna komora wydaje się nieukończona. Dalej znajdują się komory Króla i Królowej.
Na konferencji prasowej w dniu 2 marca 2023 roku egipscy urzędnicy z Najwyższej Rady Starożytności ogłosili odnalezienie liczącego 9 metrów tunelu za głównym wejściem do nadbudowy piramidy. Odkrycia dokonał zespół Scan Pyramids Project wykorzystujący najnowocześniejszy sprzęt naukowy, tj. termografię w podczerwieni, fotogrametrię, skanery 3D do badania tych starożytnych budowli.
Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, powiedział dziennikarzom, że tunel został prawdopodobnie zbudowany jako funkcjonalny element architektoniczny, aby odciążyć piramidę. Tunel prowadzi być może do ukrytej przed badaczami komnaty, która jeszcze czeka na odnalezienie.
Czytaj też:
Ma nawet 4,3 tysiąca lat. Odkryto najstarszą mumię w historii EgiptuCzytaj też:
Czym pachniała Kleopatra? Jak odtworzono zapach królowej EgiptuCzytaj też:
Księga Umarłych. Co zawiera starożytny egipski papirus?Czytaj też:
Siedem Cudów Świata, czyli starożytna turystyka