Rozsiane po całej Europie klasztory to dziś przede wszystkim miejsca kultu i dom dla zakonników i sióstr zakonnych. Niegdyś pełniły niekiedy funkcje militarne, a w ich murach rozgrywały się ważne wydarzenia. Gdzie znajdują się najpiękniejsze klasztory w Polsce i w Europie? Czy poznasz je wszystkie?
QUIZ: najpiękniejsze klasztory. Znasz je wszystkie?
Więcej:
Wiele miejsc uległo zniszczeniu na przestrzeni naszych dziejów. Niektóre z nich ocalały szczęśliwie mimo kolejnych wojennych zawieruch. Zniknęły bezpowrotnie dopiero pod koniec II wojny światowej, w wyniku działań Armii Czerwonej. Pałace, które przez lat wywoływały zachwyt, dziś już nie istnieją. Zniszczone przez Armię Czerwoną pozostawiły po sobie tylko wspomnienie. Oglądać je można tylko na stosunkowo nielicznych fotografiach i pocztówkach.
Czytaj też:
Miejsca, których nie ma. Czego pozbawiła nas Armia Czerwona
Wyznacznikiem rozwoju państwa były od zawsze nie tylko wojny, podboje i duża ilość wojska, ale również rozwój kultury i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom. Niezwykłymi miejscami na mapach starożytnego i średniowiecznego świata były biblioteki. Od Niniwy, przez Aleksandrię i Pergamon, aż do Bagdadu. Wszędzie upadek bibliotek był zarazem symbolem upadku państwa.
Do starożytnych i średniowiecznych bibliotek podróżowano nawet z odległych zakątków świata. Najsłynniejszą i największą znaną biblioteką jest Biblioteka Aleksandryjska, lecz inne książnice odgrywały również ogromną rolę w rozwoju państw, w jakich powstawały.
Czytaj też:
Świątynie wiedzy. Osiem najpiękniejszych bibliotek starożytności i średniowiecza
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Polskie Stare Miasta. Znasz wszystkie?Czytaj też:
QUIZ: Polskie zamki i pałace. Co o nich wiesz?Czytaj też:
QUIZ: Polskie zabytki mniej znane. Czy rozpoznasz wszystkie?