Hymn, flaga i godło to symbole Polski, z którymi utożsamiać powinien się każdy Polak. Biało-czerwone barwy i słowa hymnu narodowego towarzyszą nam w najważniejszych chwilach. Nasi przodkowie pod chorągwiami z Orłem Białym odnosili zaś największe zwycięstwa i walczyli o potęgę Rzeczpospolitej.
QUIZ: polskie symbole narodowe. Sprawdź swoją wiedzę!
Więcej:
Flaga jest rodzajem chorągwi i uważana za najważniejszą z nich. Chorągwie są najstarszymi bojowymi znakami rozpoznawczymi. Na chorągwi widniało godło, czyli znak charakterystyczny dla danej formacji lub państwa. W czasie bitew chorągwie pomagały rozróżnić walczące strony i wskazywały kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi stanowiło sygnał do rozpoczęcia bitwy. Symbolem zwycięstwa było rzucanie przez pokonanego wroga jego chorągwi pod nogi dowódcy zwycięskiej armii. Flagi państwowe zaczęły pojawiać się w XVIII wieku i wywodziły się właśnie z chorągwi bojowych.
Czytaj też:
Polska flaga. Flaga z godłem. Bandera wojenna. Co je różni? Jakie są prawidłowe?
Legiony Polskie we Włoszech zostały powołane do życia 9 stycznia 1797 roku. Na ich czele stanął Jan Henryk Dąbrowski. Choć Polska od niemal półtora roku już nie istniała, Polacy nie porzucili nadziei, że ich Ojczyzna wkrótce się odrodzi.
Legiony Polskie we Włoszech były oddziałami najemnymi walczącymi w szeregach armii Republiki Lombardii. W ich szeregi trafiło wielu Polaków, którzy z różnych względów musieli wyjechać z Polski po trzecim rozbiorze.
Czytaj też:
„Jeszcze Polska nie zginęła!”. Legiony Polskie we Włoszech
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Polskie konstytucje. Czy wiesz, ile ich było?Czytaj też:
QUIZ: Polskie Stare Miasta. Znasz wszystkie?Czytaj też:
QUIZ: Polskie zamki i pałace. Co o nich wiesz?