Najważniejsi dowódcy w dziejach Polski i świata oraz najsłynniejsze jednostki. Czy znasz tych wojskowych i potrafisz podać, jakimi oddziałami dowodzili? Sprawdź.
QUIZ: Najbardziej zasłużeni dowódcy. Znasz ich?
Więcej:
Generał George Patton – niepokorny i legendarny
W 1912 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie, gdzie rywalizował w konkurencji pięciobój nowoczesny. George Patton zajął wówczas piąte miejsce na świecie. Po igrzyskach kontynuował treningi szermierki. Został instruktorem, a nawet zaprojektował własną szpadę – model 1913 Enlisted Cavalry Sabre zwaną „szpadą Pattona”.
Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej (w 1917 roku), kapitan George Patton znalazł się we Francji. Został pierwszym dowódcą nowo powołanego Korpusu Pancernego Armii USA. Przez następne miesiące organizował i szkolił żołnierzy, a także zaprojektował mundury dla nowej jednostki. W tym czasie został mianowany podpułkownikiem. 12 września 1918 roku Patton, ignorując rozkazy pozostawania w kontakcie radiowym, osobiście poprowadził pierwsze amerykańskie jednostki pancerne do walki w okolicach Saint-Mihiel. Kilka tygodni później został ciężko ranny po postrzale z karabinu maszynowego. Za odwagę w czasie walk został odznaczony Krzyżem Zasługi.
George Patton najbardziej znany jest ze swoich zasług w czasie II wojny światowej. Jednak zanim ponownie trafił na europejski front, przez kilkanaście lat kształcił się i zdobywał kolejne stopnie wojskowe. W 1932 roku ukończył z wyróżnieniem Army War College. W 1940 roku został mianowany generałem brygady, a niedługo później generałem majorem. W kwietniu 1940 roku George Patton został dowódcą 2. Dywizji Pancernej.
Po ataku Japonii na Pearl Harbor, w grudniu 1941 roku, Patton szkolił swoich żołnierzy do ewentualnych walk w warunkach pustynnych. W listopadzie 1942 roku został wysłany do Casablanki, gdzie nadzorował lądowanie wojsk amerykańskich (operacja „Torch”).
Czytaj też:
George Patton. Niepokorny, legendarny skandalista
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Szlak Orlich Gniazd. Średniowieczny "mur" na straży polskich granicCzytaj też:
QUIZ: Zamachy stanu, przewroty, junty. Jak w siłowy sposób przejmowano władzę?Czytaj też:
QUIZ: Kazimierz III Wielki. Co wiesz o największym z polskich monarchów?