-
Historia współczesnaKsiążki historyczneJak uciec z piekła? Wielkie ucieczki PolakówNie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec, ani trudności, których nie zdołaliby przezwyciężyć. Ryzykowali własne życiem, żeby pomóc innym. Wielka sztafeta pokoleń ludzi wolnych.
-
Dwudziestolecie międzywojenneCzłowiek Piłsudskiego do zadań specjalnych. Pokrętne losy Wacława Kostka-BiernackiegoBył jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci II Rzeczpospolitej. Czy, aby na pewno?
-
Historia współczesnaArcheologiaJedwabne. Wstrząsające odkrycie niemieckiej zbrodni na PolakachW dniach 15-16 października 2022 roku Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadziło w lesie przestrzelskim koło Jedwabnego poszukiwania ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. W wyniku badań odkryto i ekshumowano szczątki...
-
Armia KrajowaAkcja "Wieniec". Perfekcyjna akcja Armii Krajowej rozwścieczyła NiemcówAkcja „Wieniec” to jedna z bardziej spektakularnych akcji dywersyjnych przeprowadzonych w czasie II wojny światowej przez Armię Krajową. Akcja została przeprowadzona w nocy z 7 na 8 października 1942 roku. Niemcy krwawo się za nią zemścili.
-
Obrona Poczty gdańskiej. Niemcy zabili wszystkich obrońców5 października 1939 roku Niemcy rozstrzelali wszystkich schwytanych obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. O ich śmierci zdecydował niemiecki sąd. Polacy zostali uznani za winnych z powodu „działalności partyzanckiej”.
-
Dr Derewenda: Niemcy tego dokonali, teraz powinni zapłacićPolska do odczuwa skutki poniesionych szkód wojennych, dlatego nie ma znaczenia, ile lat upłynęło od zakończenia wojny – mówi dr Robert Derewenda dyrektor Oddziału IPN w Lublinie w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoriaUrządzić świat na nowo. Pakt trzechPakt trzech, zwany też paktem trójstronnym, był porozumieniem pomiędzy Niemcami, Włochami i Japonią, które zostało zawarte 27 września 1940 roku w Berlinie. Do układu próbowano wciągnąć także Związek Sowiecki.
-
HistoriaProcesy norymberskie niemieckich zbrodniarzy. Dziesięć mniej znanych faktów1 października 1946 roku ogłoszono wyrok w głównym procesie norymberskim. Na śmierć skazano dwunastu Niemców, zbrodniarzy nazistowskich. Czy Amerykanie wykonali egzekucje prawidłowo?
-
Bitwa pod Mokrą. Zapomniane zwycięstwo Polaków w kampanii wrześniowejByło to jedno z niewielu zwycięstw polskich sił zbrojnych w kampanii wrześniowej.
-
Artykuł sponsorowanyŚwiatowe Forum Muzeów Pól Bitewnych w Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuJak opowiadać o wielkich historycznych bitwach? Jak dzięki archeologii możemy odkrywać tajemnice pól bitewnych? Tradycyjne wystawy czy nowoczesne technologie? Co wybierają dziś muzea?
-
Historia współczesnaKsiądz Michał Sopoćko i kult MiłosierdziaKsiądz Michał Sopoćko miał niebagatelny wpływ na kult Miłosierdzia Bożego w Polsce. 28 września minęła kolejna rocznica jego beatyfikacji.
-
Dwudziestolecie międzywojenneI wojna światowaHistoria współczesnaRosja 1917. Apokalipsa rewolucji„Sto pięć lat temu doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. A zarazem jednego z najbardziej przerażających. Mowa o rewolucji bolszewickiej w Rosji. Po raz pierwszy władzę w jakimś państwie przejęli komuniści” -...
-
Wołyń
-
-
Książki historyczne
-
Książki historyczneErich Koch – łupieżca UkrainyArkadiusz Karbowiak | Szykując się do inwazji na ZSRS, Adolf Hitler musiał zastanowić się nad kwestią przyszłości okupowanych ziem sowieckiego imperium.
-
Historia
-
Historia
-
Historia
-
Książki historyczne
-
Historia współczesnaHolokaustViktor Frankl. W poszukiwaniu sensuWspółwięźniom tłumaczył, że jeszcze coś ich w życiu czeka. Swoją karierę naukową poświecił sensowi ludzkiego życia.