-
NKWD wobec Polaków na Ziemiach WschodnichSowieci na terenach zajętych po 17 września 1939 rok dopuszczali się wielu zbrodni – czyniąc te ziemie skrwawionymi.
-
HistoriaArmia Krajowa„Rozkaz wykonałem”. Witold Pilecki w obozie AuschwitzWitold Pilecki nie bez powodu uchodzi za jednego z największych polskich bohaterów. Jest uważany za jednego z najodważniejszych ludzi w czasie II wojny światowej. Choć sam pisał przecież, że nie raz bardzo bał się o swoje życie, nigdy...
-
Historia współczesnaDzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc24 września o godz. 14:00 zapraszamy na teren byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie, gdzie pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” odbędą się uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc,...
-
HistoriaDwudziestolecie międzywojenneORP „Orzeł” – brawurowe akcje i tajemnice polskiego okrętu podwodnegoOkręt podwodny ORP „Orzeł” 18 września 1939 roku uciekł z internowania w Tallinie. Później miał na swoim koncie wiele skutecznych akcji. Okręt wypłynął w swój ostatni rejs 23 maja 1940 roku. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało....
-
HistoriaKampania wrześniowaSowieci w Polsce. 17 września 1939 roku jak czwarty rozbiórZwiązek Sowiecki napadł na Polskę 17 września 1939 roku. Inwazja była realizacją postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow. Sowieci bezwzględnie prześladowali i mordowali Polaków na podbitych terenach. Szacuje się, że do 1945 roku do ZSRS...
-
Prof. Kucharczyk: Kanclerz Scholz mija się z prawdąWypowiedź Olafa Scholza o granicy z Polską to taktyka negocjacyjna niemieckiego rządu – mówi DoRzeczy.pl prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN.
-
"Czerwona zaraza: wczoraj i dziś". Obchody 83. rocznicy ataku ZSRS na PolskęZachęcamy do wzięcia udziału w społecznych obchodach 83. rocznicy ataku ZSRS na Polskę, które odbędą się w budynku PAST-y w Warszawie.
-
"FAZ": Niemcy nie mogą ulec żądaniom PolskiŻądania reparacji od Niemiec nie znikną nawet w przypadku zmiany rządu w Polsce po wyborach – pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
-
Sanitariuszka z obozu Dulag - wspomnieniaPoniżej przedstawiamy fragment rozmowy z Panią Zofią, przeprowadzoną w Muzeum Dulag 121 w 2014 roku, która stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat funkcjonowania obozu oraz działań pomocowych polskiego personelu.
-
Zbombardowanie Pałacu Buckingham. Czyli o tym jak Niemcy niszczyli kulturowe dziedzictwoZwycięstwo III Rzeszy nad Francją w 1940 roku. Rozzuchwaliło Hitlera i skłoniło do dalszej ekspansji terytorialnej. Jego zapędy inkorporacyjne wkrótce miały dosięgnąć Wyspy Brytyjskie.
-
HistoriaHelena Marusarzówna – mistrzyni narciarstwa i łączniczka ZWZ. Zamordowana przez NiemcówHelena Marusarzówna miała zaledwie 23 lata, kiedy została zamordowana przez Niemców. Było to 12 września 1941 roku. Miała przed sobą całe życie oraz wielką karierę, lecz wybrała służbę Polsce.
-
Krwawa Niedziela w Bydgoszczy. Okrutny przykład wojennego losu ludności cywilnejJedna z metod walki Niemców podczas kampanii wrześniowej było wykorzystywanie ludności pochodzenia niemieckiego do przeprowadzania aktów dywersji na tyłach wojsk polskich.
-
Historia współczesnaBitwa pod Kałuszynem. Wygrana batalia Polaków w kampanii wrześniowejKampania wrześniowa, choć przegrana to zapisała się wieloma aktami bohaterstwa polskich obrońców. Jednym z najznamienitszych była bitwa pod Kałuszynem.
-
Wielka Szpera. Zapomniana tragedia łódzkiego gettaNajtragiczniejszym epizodem funkcjonowania łódzkiego getta była „wielka szpera”. Akcja wysiedlenia 15 tysięcy mieszkańców getta do niemieckich obozów zagłady.
-
HistoriaBitwa pod Wizną. 720 Polaków kontra armia Heinza GuderianaBitwa pod Wizną zwana także „polskimi Termopilami” była jednym z wielu starć z Niemcami w trakcie wojny obronnej 1939 roku. Polski oddział liczący zaledwie 720 żołnierzy przez dwa dni stawiał opór znacznie liczniejszym siłom niemieckim...
-
Bitwa o Stalingrad. Grobowiec HitleraByła to bitwa, która przesądziła o losach wojny, nazistów i samego Adolfa Hitlera. Z drugiej strony była to zagłada ludności cywilnej jednego z największych, radzieckich miast
-
HistoriaKampania wrześniowaBitwa nad Bzurą. Przez niemal dwa lata wojny nikt nie zadał Niemcom takich strat9 września 1939 roku rozpoczęła się bitwa nad Bzurą. Było to największe starcie całe wojny obronnej 1939 roku.
-
Dmitrowicz: Niemcy mówią Polakom piękne słowa, ale nie idą za tym czynyNiemiecka polityka historyczna polega na mówieniu Polakom ładnych i pięknych słów, natomiast nie idą za tym jakiekolwiek czyny – mówi DoRzeczy.pl historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
-
Powstanie WarszawskieUratowany z Rzezi Woli. Wspomnienia z Powstania i piekła niemieckiej okupacji„Byłem >>kombatantem<<, miałem osiem i pół roku. To jak tu być kombatantem? Ale chciałem być. Na ulicy Poznańskiej powstańcy poprosili, żebym przeniósł jakiś pakunek przez podwórko, z jednej klatki schodowej do drugiej, z piwnicy do...
-
Obronić Stolicę. Dzieje bohaterskiej obrony Warszawy w 1939 rokuKampania wrześniowa, choć przegrana to jednak bohaterska. Jednym z najbardziej heroicznych jej aktów była obrona Warszawy.
-
"Jestem w szoku". Była więźniarka Auschwitz odpowiada Traczyk-StawskiejNie wiem, jakie Wanda Traczyk-Stawska ma układy z Niemcami i jaki ma interes w tym, co mówi – uważa Barbara Wojnarowska-Gautier, była więźniarka KL Auschwitz.