-
Kampania wrześniowaQUIZ: Kampania wrześniowa. Co o niej wiesz?Niemcy, atakując Polskę 1 września 1939 roku, rozpoczęły II wojnę światową. Choć Polska miała w założeniu bronić się zaledwie kilka dni, wytrzymała ponad miesiąc.
-
HistoriaKampania wrześniowaObrona Westerplatte. Czego wciąż nie wiemy?7 września 1939 roku Westerplatte skapitulowało. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przeszła do legendy jako przykład bohaterstwa i odwagi wobec przeważających sił wroga.
-
Amon Göth. Losy kata z PłaszowaAmon Göth był jednym z największych sadystów wśród okupantów. Organizował zbiorowe morderstwo Żydów w dawnej Galicji zachodniej.
-
HistoriaKampania wrześniowaGenerał Walerian Czuma – zapomniany obrońca Warszawy we wrześniu 1939Generał Walerian Czuma był pierwszym obrońcą Warszawy we wrześniu 1939 roku. Wytrwał na posterunku do samego końca. Po wojnie zapomniany, nie udzielał się na emigracji. Zmarł w Wielkiej Brytanii.
-
Historia80 lat temu Niemcy po raz pierwszy użyli śmiertelnego gazu Cyklon BWykorzystanie gazów bojowych podczas I wojny światowej służyło postępom na froncie. Trzy dekady później wykorzystano tego typu specyfik do czegoś o wiele straszniejszego.
-
HolokaustHistoriaFabryka śmierci. Historia niemieckiego obozu zagłady Stutthof83. rocznica wybuchu II wojny światowej zbiegła się z prezentacją raportu dot. strat wojennych, jakie Polska poniosła w wyniku agresji III Rzeszy. Dramatycznym przykładem niemieckich zbrodni jest działalność obozu koncentracyjnego...
-
HistoriaKampania wrześniowaAgresja Niemiec na Polskę. Wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku1 września 1939 roku nad ranem wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Polski. Napaść III Rzeszy rozpoczęła tym samym II wojnę światową, która trwała kolejnych sześć lat.
-
Prof. Żerko: Polska powinna dochodzić odszkodowań dla ofiar niemieckiej okupacjiZamiast zajmować się nierealną kwestią reparacji, Polska powinna dochodzić odszkodowań dla żyjących jeszcze ofiar niemieckiej okupacji – mówi DoRzeczy.pl prof. Stanisław Żerko, historyk, główny analityk w Instytucie Zachodnim w Poznaniu...
-
Artykuł sponsorowany947 nocy w piekle. Szczegóły ucieczki Witolda Pileckiego z obozu w nowej biografiiDzieje życia rotmistrza Witolda Pileckiego nie przestają fascynować zarówno historyków, jak i zwykłych ludzi. O tym, w jaki sposób rotmistrzowi udało się zbiec z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, pisze Adam Cyra w biografii „Rotmistrz...
-
Dwudziestolecie międzywojenne
-
Kampania wrześniowaDwudziestolecie międzywojenneŚredniowieczeCios w plecy. 17 września 1939 r.„>>My na dwa fronty wojny prowadzić nie możemy, więc ja was wojny na dwa fronty uczyć nie będę. Wojna na dwa fronty to znaczy ginąć tu, na placu Saskim, z szablami w dłoni w obronie honoru narodowego<<. Te słynne słowa Józefa...
-
-
-
Wyboista droga sowieckich pancerniakówMichał Mackiewicz || W chwili wybuchu drugiej wojny światowej Armia Czerwona mogła się wydawać najsilniejszą i najnowocześniejszą na świecie
-
-
Książki historyczneDziwny świat lejtnanta Zubowa„Zapiski oficera Armii Czerwonej” to doskonała groteska, która pokazuje, jaka „kultura” przyszła ze Wschodu „uwalniać” polskie Kresy.
-
Historia współczesna
-
Agresja bankrutaHitler zamienił niemiecką politykę gospodarczą w samospełniającą się przepowiednię wojny, do której dążył i którą wraz ze Stalinem wywołał…
-
Powstanie Warszawskie
-
-
Wołyń