Znajomość najważniejszych flag świata jest raczej dość powszechna (a przynajmniej powinna być). Wszyscy wiemy, jak wygląda flaga Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rosji czy Niemiec. Jednak – czy znasz ich historię? Czy kojarzysz flagi tych mniejszych, leżących na dalekich kontynentach państw? A może znasz perypetie towarzyszące powstaniu niektórych flag europejskich? Zapraszamy do rozwiązania naszego QUIZU. Być może uda się nam czymś Państwa zaskoczyć.
QUIZ: Flagi świata. Trudne pytania! Sprawdź się
Trudne pytania o flagi świata. Dasz się zaskoczyć?
Pytanie 1 z 17 Ile gwiazd widnieje na fladze USA?
Więcej:
Flaga jest rodzajem chorągwi i uważana za najważniejszą z nich. Chorągwie są najstarszymi bojowymi znakami rozpoznawczymi. Na chorągwi widniało godło, czyli znak charakterystyczny dla danej formacji lub państwa. W czasie bitew chorągwie pomagały rozróżnić walczące strony i wskazywały kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi stanowiło sygnał do rozpoczęcia bitwy. Symbolem zwycięstwa było rzucanie przez pokonanego wroga jego chorągwi pod nogi dowódcy zwycięskiej armii. Flagi państwowe zaczęły pojawiać się w XVIII wieku i wywodziły się właśnie z chorągwi bojowych.
Od orła i chorągwi do flagi
Szesnastowieczny kronikarz Marcin Bielski pisał o legendarnym założycielu państwa polskiego, Lechu: „na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używa”. Opowieść ta, jak inne związane z początkami naszego państwa, należą do opowieści baśniowych. Faktem jest jednak, że już w czasach dynastii Piastów orzeł był symbolem Polski. Używał go Kazimierz Sprawiedliwy pod koniec XII wieku (pisał o tym Wincenty Kadłubek) oraz król Przemysł II – orzeł znalazł się na jego pieczęci majestatycznej.
W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów chorągiew królewska składała się z trzech pasów: czerwonego, białego i czerwonego. Na nich umieszczony był herb zawierający dwa godła: Orła Białego i Pogoń – symbole Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na chorągwi umieszczano ponadto herb rodowy aktualnie panującego króla.
Biało-czerwone barwy jako symbol wszystkich Polaków pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1792 roku w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Kobiety ubrały wówczas białe suknie i przepasały się czerwonymi szarfami, a mężczyźni założyli biało-czerwone szarfy.
7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego obradujący podczas powstania listopadowego, na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. (...)
Czytaj też:
Polska flaga. Flaga z godłem. Bandera wojenna. Co je różni? Jakie są prawidłowe?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Stolice, których… już nie ma. Dopasujesz je do kraju?Czytaj też:
QUIZ: Wolności nikt nie dał w prezencie. Wojny Polski o graniceCzytaj też:
QUIZ: Państwa upadłe, nieuznawane, nieistniejące. Co o nich wiesz?