Czy wszystkie państwa na świecie uznają Izrael? Dlaczego rozpadła się Jugosławia? Gdzie leży Abchazja?
Czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania? Sprawdź swoją wiedzę na temat spornych obszarów.
QUIZ: państwa upadłe, nieuznawane i nieistniejące
Więcej:
Od starożytnego Rzymu do... Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Historia zna dziesiątki przykładów państw, które już nie istnieją. Wiele z nich odgrywało istotną rolę w swoim regionie lub na całym kontynencie przez wieki. Inne istniały tylko kilka-kilkanaście lat. Dlaczego znikały z map świata? Przyczyny były różne: zła sytuacja gospodarcza, podboje, wewnętrzne rozdrobnienie. Ostatnie lata dobitnie pokazują, że układ sił, który ukształtował się po II wojnie światowej nie jest dany raz na zawsze. Czy jednak o swoją przyszłość obawiać się muszą wyłącznie mniejsze i słabsze państwa? Dzieje takich mocarstw jak Rzym czy Bizancjum pokazują, że upadek może spotkać każdego.
Czytaj też:
Państwa, których już nie ma. Dlaczego zniknęły z map świata?
„Gruzja ogłosiła niepodległość od Związku Sowieckiego w roku 1991, kiedy ten zaczął się rozpadać. Niedługo później prorosyjscy separatyści przejęli kontrolę nad dwoma regionami składającymi się na 20 procent terytorium Gruzji: Abchazją i Osetią Południową.
Gruzja wiedziała o prorosyjskich sympatiach w Osetii od lat. W 1989 roku Rada Obwodu Osetii ogłosiła się już republiką autonomiczną. Dla władz w Tbilisi było to nie do pomyślenia – granice Osetii biegną zaledwie 35 kilometrów od granic gruzińskiej stolicy. Wróg, znajdujący się tak blisko najważniejszego miasta w kraju, nie wróży nic dobrego”.
Czytaj też:
Imperialna polityka Rosji. Wojna z Gruzją w Osetii Południowej
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Zimna wojna. Co wiesz o amerykańsko-sowieckiej rywalizacji?Czytaj też:
QUIZ: Historia Ukrainy w pigułce. Sprawdzisz swoją wiedzę?Czytaj też:
QUIZ: Polskie zabytki mniej znane. Czy rozpoznasz wszystkie?