– Polska była idealnym celem atomowego uderzenia. „Miało ono również powstrzymać drugi rzut Armii Sowieckiej zmierzający przez teren naszego kraju na zachód Europy” – pisze w najnowszym numerze Grzegorz Janiszewski. Polska była wystawiona na atomowe uderzenia NATO nie tylko z powodu koncentrującej się na naszych ziemiach Armii Sowieckiej. Swoją rolę odgrywała również polityka. PRL było po prostu dużo „bezpieczniej” zaatakować niż terytorium ZSRS. Bezpośredni atak nuklearny na Sowietów oznaczałby przecież uderzenie na USA. LWP szacowało w 1973 r., że detonacja nad Polską 200–300 ładunków jądrowych spowoduje śmierć ok. 30 proc. populacji i skażenie nawet połowy terytorium państwa. – pisze redaktor naczelny „Historii DoRzeczy”, Piotr Włoczyk zapowiadając wrześniowe wydanie naszego miesięcznika.
Historia DoRzeczy 9/2024
Czy wojna nuklearna na terenie Polski była możliwa? Ile na ten temat wiedział Wojciech Jaruzelski i najwyżsi dygnitarze PRL? Czy Sowieci zdecydowaliby się na taki konflikt ze Stanami Zjednoczonymi? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w najnowszym numerze „Historii DoRzeczy”.
Zapraszamy!
Co ponadto w numerze?
Nasi Autorzy przyglądają się także wielu innym, ciekawym zagadnieniom. Oto, co przygotowaliśmy dla Państwa we wrześniowym wydaniu „Historii DoRzeczy”:
Oprócz artykułów historycznych, w miesięczniku znajdziecie Państwo także felietony i recenzje najciekawszych książek, które ukazały się na naszym rynku wydawniczym w ostatnich tygodniach.
Zapraszamy do wydania papierowego oraz elektronicznego.
Teksty dostępne są także dla Czytelników DoRzeczy+!
„Historia Do Rzeczy” już w kioskach!
Zapraszamy do punktów sprzedaży oraz subskrypcji cyfrowej.
Życzymy udanej lektury!