Nikt nie może wątpić w to, że żołnierze wyklęci bili się o słuszną sprawę. Nie oznacza to jednak, że wszyscy byli aniołami. Niestety niektórych z nich nie ominęła wojenna demoralizacja. Należy o tych sprawach pisać prawdę. Epopeja żołnierzy niezłomnych była tak piękna, że obroni się bez pudru i szminek - pisze Piotr Zychowicz. Podziemie niepodległościowe jest głównym tematem marcowego wydania "Historii Do Rzeczy".
Większość żołnierzy wyklętych była niezłomnymi bohaterami, dlatego w marcowej "Historii Do Rzeczy" przypominamy również jednej z ich najwspanialszych akcji. "To była jedna z najbardziej heroicznych i brawurowych akcji powojennego podziemia. Komuniści byli bez szans" - pisze Maciej Rosalak o wyzwoleniu więzienia w Kielcach. Kpt. Antoni Heda "Szary" na czele 200 żołnierzy AK uwolnił 345 Polaków.
Poza tym w numerze:
-
Marcin Bartnicki pisze o największym w historii buncie w polskich więzieniach. Tysiące więźniów przepędziły strażników i na kilka dni przejęły kontrolę nad zakładami karnymi.
-
Sławomir Koper opowiada burzliwych romansach i tragicznym końcu Zuli Pogorzelskiej, która była gwiazdą w przedwojennej Polsce.
-
Tomasz Stańczyk przypomina postać Marii Kozłowskiej, polskiej zakonnicy wyklętej przez papieża. Jej objawienia uznano za halucynacje.
-
Witold Bagieński wskazuje, jak komunistyczne służby zatrudniły niemieckiego kryminalistę do porywania polskich oficerów.
-
Piotr Zychowicz opowiada o Republice Komańczy - ukraińskim państewku stworzonym w Bieszczadach - rebelii zdławionej przez Wojsko Polskie.
-
Prof. Antony Polonsky wyjaśnia w rozmowie z Piotrem Włoczykiem, dlaczego Rzeczpospolita była rajem dla Żydów.
-
Jakub Ostromęcki porównuje fakty historyczne z wersją przedstawioną w filmie "Gladiator".
-
Mikołaj Iwanow opowiada o sowieckich szpiegach w Wielkiej Brytanii, którzy informowali Stalina o działaniach polskiego rządu.
- Patryk Pleskot przypomina historię najmłodszej ofiar MO - ośmioletniej Edyty Hnat.
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.