Czy znasz wszystkie postaci, o które pytamy w naszym teście? Ten QUIZ to wyzwanie dla każdego miłośnika historii. Sprawdź, jak dużo wiesz!
QUIZ: Dopasuj władcę do państwa, nad którym panował
Więcej:
Znani i mniej znani. W swoich czasach siali postrach
Olimpias
Matka Aleksandra Macedońskiego i Kleopatry. Olimpias była czwartą żoną Filipa II (który był poligamistą). Małżeństwo z Filipem było bardzo burzliwe. Olimpias była bardzo o męża zazdrosna, a kiedy ten poślubił piątą kobietę (imieniem Kleopatra), Olimpias zleciła jej zabójstwo. W 334 roku p.n.e., kiedy Aleksander Macedoński ruszał na podbój Grecji, przekazał swojej matce władzę nad państwem. Po śmierci syna (323 p.n.e.) Olimpias nadal angażowała się w politykę, była jedną z najważniejszych postaci w świecie greckim, a przez pewien czas dowodziła wojskami Macedonii. Została zgładzona w 316 roku p.n.e.
Teuta z Ilirii
Teuta objęła rządy w królestwie Ardii w 230 roku p.n.e. po śmierci swojego męża. Ardiajowie byli w tamtym czasie jednym z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych plemion w Ilirii.
Z rozkazu Teuty Ilirowie pustoszyli większą część Półwyspu Peloponeskiego, a ich statki atakowały rzymskie statki handlowe. Kiedy mieszkańcy Rzymu wysłali do Teuty posłów z prośbą, aby Ilirowie zaniechali ataków, jeden z posłów został zamordowany zapewne z rozkazu samej władczyni. Wkrótce doszło do wojny pomiędzy Ilirami a Rzymem. Teuta po dwóch latach została zmuszona do poddania się wojskom rzymskim.
Wercyngetoryks
Wercyngetoryks to wódz galijskiego plemienia Arwernów oraz przywódca największego z powstań Galów przeciwko siłom rzymskim podczas ostatniej fazy wojen galijskich prowadzonych przez Juliusza Cezara. To Wercyngetoryks zjednoczył plemiona Galów w walce we wspólnym przeciwnikiem, jednak pomimo początkowych zwycięstw (na przykład bitwa pod Georgowią), jego zryw został jednak krwawo stłumiony. Wercyngetoryks został pokonany przez Juliusza Cezara w bitwie pod Alezją. Został wydany później Cezarowi przez współplemieńców i zmuszony do wzięcia udziału w jego triumfalnym wjeździe do Rzymu w 46 roku p.n.e. Prawdopodobnie po sześciu latach w niewoli został zabity przez Rzymian (najpewniej został uduszony).
Genzeryk
Genzeryk urodził się około 380 roku. Jako król Wandalów objął tron w 428 roku. Genzeryk poprowadził swoich ludzi przez Półwysep Iberyjski i Ceutę do Afryki Północnej, gdzie założył swoje państwo, kontrolując sporą część Morza Śródziemnego i ostro konkurując z Rzymem.
W roku 455, po zamordowaniu cesarza Walentyniana III, z którym Genzeryka łączył traktat pokojowy (od 442 roku), władca Wandalów został wezwany przez wdowę po cesarzu do obrony jej i jej córek, które chciał pozbawić władzy i życia kolejny cesarz Petroniusz. Genzeryk w 455 roku zaatakował Rzym i wkroczył do miasta, ale w wyniku mediacji papieża, zgodził się nie plądrować stolicy i nie zabijać jej mieszkańców. Genzeryk wrócił do Afryki i poślubił uratowaną córkę nieżyjącego Walentyniana, Eudokię. Genzeryk kontynuował podboje w Afryce zajmując tereny sięgające przez Egipt aż do Azji Mniejszej.
Czytaj też:
Siali postrach w swoich czasach. 13 znanych i mniej znanych postaci starożytności
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Trudny test o starożytności. Odpowiesz na wszystkie pytania?Czytaj też:
QUIZ: Mało znani polscy władcy. Sprawdź, co o nich wiesz!Czytaj też:
QUIZ: Wszystkie dzieci Kazimierza Jagiellończyka. Znasz królewską rodzinę?