Wprowadź się wraz z nami w świąteczną atmosferę i przypomnij sobie wszystkie najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz świąteczne piosenki.
QUIZ: Kolędy, pastorałki i... świąteczne hity wszech czasów
Więcej:
Wigilia na dworze i w chłopskiej chacie
Podstawą każdej wieczerzy wigilijnej był karp oraz barszcz z uszkami. Na wsiach dania te pojawiły się, co prawda, dopiero na początku XX wieku, jednak sama tradycja jedzenia karpia jest o wiele starsza.
Oprócz barszczu czerwonego na dworach przygotowywano także inne zupy, m.in. zupełnie dziś zapominaną zupę migdałową z rodzynkami, a także zupę grzybową, rybną lub owocową. Podczas Wigilii nie mogło zabraknąć ryb. Jak pisaliśmy, szlachta jadała karpie: smażone, gotowane, podawane w szarym sosie lub galarecie. Podawano także inne potrawy z ryb: liny w kapuście, okonie, szczupaka w szafranie. Na chłopskich stołach w Wigilię pojawiały się najczęściej śledzie.
Podczas wieczerzy wigilijnej do picia podawano kompot z suszonych owoców, a także słodkie wypieki, takie jak strucle makowe, pierniki i pierniczki.
Jak mogły wyglądać przykładowe przepisy na potrawy wigilijne? Z pomocą przychodzi nam książka kucharska Stanisława Czarneckiego pt. „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”. Czarnecki był kuchmistrzem wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego. Jego praca wydana została po raz pierwszy w 1682 roku.
Czytaj też:
Wigilia na dworze i w chłopskiej chacie. Czym różniła się od dzisiejszej?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Uczniowie Jezusa. Czy dobrze znasz Dwunastu Apostołów?Czytaj też:
QUIZ: Stolice, których… już nie ma. Dopasujesz je do kraju?Czytaj też:
QUIZ: Polskie Stare Miasta. Znasz wszystkie?