Mity słowiańskie nie są nam dzisiaj znane, jednak, pomimo to, wiele elementów dawnych wierzeń przetrwało zwłaszcza w folklorze. Niestety to, czy przetrwały w sposób niemal „pierwotny”, czy przez lata uległy znacznym przekształceniom, pozostaje już tajemnicą. Tak czy inaczej, ich źródeł należy szukać w przedchrześcijańskiej historii ziem polskich.
Na pomoc historykom i archeologom przychodzą różnego rodzaju artefakty i znaleziska, które co jakiś czas uda się odkryć na rozległych terenach na wschód od Łaby. Słowianie zamieszkiwali ogromne terytorium, a religia, jaką wyznawali – przed poznaniem chrześcijaństwa – musiała być tym samym różnorodna. Trudno oczekiwać, aby dokładnie te same obrzędy i wierzenia występowały na terenie dzisiejszej Polski i Bułgarii, choć niektóre elementy musiały być zbieżne.
Słowianie wytworzyli własną kulturę czy plemienną hierarchię. Ich wierzenia były nieodłącznym elementem życia codziennego. W tamtych czasach nie istniał bowiem podział na sacrum i profanum, a bogowie, duchy i demony wydawały się ludziom tak samo realne, jak inni ludzie i przedmioty.
W co wierzyli dawni Słowianie? Czego się bali i kogo czcili? Zapraszamy do rozwiązania naszego QUIZU.
QUIZ: Wokół mitologii Słowian. W co wierzyli Słowianie?
Więcej:
W dawnych wierzeniach słowiańskich dziady to, określenie na dusze zmarłych przodków, a także słowo określające obrzędy, jakie towarzyszyły spotkaniom z duchami zmarłych. Rytuały te określano także jako przewody, pominki czy zaduszki. Słowianie wierzyli, że odpowiednie przyjęcie zmarłych bliskich pozwoli zyskać ich pomoc, przychylność i opiekę. Obrzędy związane z Dziadami odprawiali Słowianie i Bałtowie. Kult zmarłych i próby nawiązania z nimi kontaktu poprzez stosowne rytuały to praktyka spotykana w wielu kulturach na całym świecie.
W dzisiejszych czasach wiele osób doskonale wie czym jest Halloween (choć często nie rozumie i nie zna jego genezy), a nie ma pojęcia, czym były dziady – obrzędy, choć pogańskie, to przecież będące częścią naszego kulturowego dziedzictwa. Warto ten temat zgłębić.
Dziady obchodzono dwa razy w roku. Wiosenne przypadały na początku maja, a jesienne około 31 października. Dokładne daty były każdego roku uzależnione od faz Księżyca. Jesienne dziady były przygotowaniem do święta zmarłych, które obchodzono około 2 listopada.
Dusze przodków odgrywały ważną rolę w życiu codziennym Słowian. Uważano, że ich przychylność ma wpływ na płodność, urodzaj i zdrowie żywych członków rodziny, dlatego starano się ugościć ich najlepiej, kiedy przybędą na ten świat.
Czytaj też:
Słowianie mieli coś dużo lepszego, niż Halloween. Czym były Dziady?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Polskie podania i legendy. Jest ich całkiem sporo! Słyszałeś o wszystkich?Czytaj też:
QUIZ: Wiedźmin. Czy znasz dobrze sagę Andrzeja Sapkowskiego?Czytaj też:
QUIZ: Mitologia grecka. Co pamiętasz z greckich mitów?