Gdańsk, stolica województwa pomorskiego, prawa miejskie uzyskał w w1236 r. z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II. Miasto przyciąga zarówno miłośników historii, jak i plażowania. Obok wspaniałych zabytków czy muzeów można znaleźć tam pięknie położone strzeżone kąpieliska, rozbudowaną infrastrukturę i mnóstwo dodatkowych atrakcji.
Co zobaczyć w Gdańsku? TOP 5 Gdańska
1. Długi Targ i Dwór Artusa
Długi Targ w Gdańsku to reprezentacyjny plac w Śródmieściu, który dostępny jest tylko dla ruchu pieszego. Stanowi przedłużenie ul. Długiej, z którą tworzy Drogę Królewską, zwaną również Traktem Królewskim. Ta najbardziej reprezentacyjna ulica trasa w Gdańsku była miejscem parad i głównych uroczystości. Jednym z najbardziej okazałych budynków przy trakcie jest Dwór Artusa, który znajduje się nieopodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej naprzeciwko słynnej fontanny Neptuna. Jest jednym z dziesięciu obiektów, które powstały nad Bałtykiem od początku XVI w. i jedynym zachowanym w tak oryginalnym stanie do końca XX w.
Mit o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu odpowiadał bogatym mieszczanom gdańskim, naśladującym feudalne obyczaje rycerstwa. W Dworze stworzono centrum życia towarzyskiego, ujętego w szczegółowe przepisy. Odbywały się tu spotkania, biesiady, wesela; grano sztuki teatralne. Od 1742 r. Dwór służył również jako giełda. Budynek wzniesiono w latach 1476-1481. Odbudowę, po zniszczeniach II wojny światowej, zakończono w 1997 r. Wielką, gotycką halę dworu wypełniono dziełami sztuki fundowanymi przez bractwa Dworu Artusa od XV do XIX w.
Do najważniejszych zabytków dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości ponad 10 m, składający się z 520 bogato zdobionych kafli. W skład zespołu muzealnego Dworu Artusa wchodzi także patrycjuszowska kamienica z historycznym wnętrzem, tzw. Sienią Gdańską, której wystrój pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. Obecnie Dwór Artusa gromadzi zbiory ilustrujące dzieje i funkcje całego zespołu na tle życia gospodarczego i publicznego miasta oraz formowanie się kultury świeckiej w mieście.
2. Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Dnia 28 lipca 1502 r. o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia. Bazylika ma długość 105 m oraz szerokość w transepcie 66 m. Na 26 filarach wspiera się natomiast wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe. Gdańska świątynia mariacka 20 listopada 1965 r. bullą papieska Pawła VI podniesiona została do godności Bazyliki Mniejszej.
Do wnętrza kościoła prowadzi 7 bram: Kaletnicza, Radnych, Wysoka, Mariacka, Groblowa (z widniejącym nad nią zegarem „Groblowym” z lat 1635-1637), Szewska (jej tympanon zdobi „Scena Zaśnięcia Marii” z 1420 r.) oraz brama pod wieżą.
Świątynię zdobi 7 wież iglicznych, 3 ceramiczne i masywna wieża dzwonna o wysokości 82 m n.p.m. (do kalenicy), zakończona dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy. Idąc na szczyt wieży można zobaczyć 2 dzwony: „Gratia Dei” ważący prawie 8 t i „Ave Maria” o wadze 2,6 t, odlane w 1970 r., które zawisły w kościele w marcu 1972 r. Wraz z budową świątyni hojnie wyposażano poszczególne kaplice, umieszczając w nich cenne dzieła sztuki sakralnej, fundowane przez zamożne rody gdańskie oraz bractwa i cechy rzemieślnicze.
We wnętrzu kościoła podziwiać można m.in. dębowy, późnogotycki główny ołtarz z 1517 r. prezentujący scenę Koronacji Najświętszej Marii Panny oraz belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania, którą wykonano w 1517 r. Figury Matki Bożej i św. Jana mierzą około 4 m, a Chrystusa 4,5 m wysokości. Przy Zakrystii znajduje się dzieło H. Duringera z Torunia – rekonstrukcja słynnego zegara astronomicznego z lat 1464-1470. Dwunastometrowy zegar pokazuje godziny, fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Ponadto, na długiej liście słynnych zabytków Bazyliki Mariackiej znajduje się figura Pięknej Madonny Gdańskiej wyrzeźbiona w latach 1400-1435 oraz Pieta – rzeźba gotycka, przypisywana stylowi międzynarodowemu i Mistrzowi Pięknych Madonn, który miał tworzyć w latach 1390-1420. Posadzka składa się z około 400 płyt nagrobnych, pod którymi pochowani zostali znamienici gdańszczanie. Część z nich nadal pozostaje czytelna. Najstarsza datowana jest na 1411 r. Należy do burmistrzów Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta.
3. Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedna z największych wystaw na świecie poświęconych tej tematyce. Powołane zostało w 2008 r., zaś otwarte 23 marca 2017 r. Muzeum jest podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sercem Muzeum jest wystawa główna zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 m pod ziemią. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Na ekspozycji zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci „Podróż w czasie”.
4. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to instytucja kultury powołana 8 listopada 2007 r. przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundację Centrum Solidarności. Nowa siedziba została otwarta w 2014 r. W siedmiu salach wystawowych umieszczono wystawy stałe zatytułowane: „Narodziny Solidarności”, „Siła bezsilnych”, „Solidarność i nadzieja”, „Wojna ze społeczeństwem”, „Droga do demokracji”, „Triumf wolności”, „Sala im. Jana Pawła II”.
Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny, dzięki któremu wystawy nie są przeładowane rozbudowanymi opisami, a odwiedzający mogą poznać historię PRL-u za pomocą elektronicznych tablic, odsłuchów, fotografii oraz materiałów archiwalnych i eksponatów. Przemieszczając się pomiędzy wystawami zobaczyć można m.in. wierną kopię celi więziennej i pokoju przesłuchań, z którymi do czynienia mieli członkowie „Solidarności” poddawani represjom.
5. Westerplatte
Teren i obiekty byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 r. uznane zostały za pomnik historii: „Pole Bitwy na Westerplatte”. W tym miejscu warto zauważyć, że spośród wielu znanych miejsc bitewnych z okresu II wojny światowej na obszarze Polski jedynie Westerplatte zachowało swoją oryginalną nazwę. Szlak Turystyczny „Westerplatte” rozpoczyna się w miejscu, gdzie znajduje się przystań pasażerska dla statków „Białej Floty” przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a kończy się na kopcu u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Zwiedzanie można jednak rozpocząć od dowolnego obiektu. Przejście całego szlaku wymaga około dwóch godzin. Jednym z najważniejszych miejsc na Westerplatte jest cmentarz Obrońców, który powstał w miejscu zniszczonej 2 września 1939 r. Wartowni nr V. To tutaj spoczywają polegli żołnierze i komendant walczący w obronie półwyspu. To tutaj też złożono prochy majora Sucharskiego walczącego w Obronie Westerplatte.
Czytaj też:
Kraków i jego zabytki. TOP 5. Co warto zobaczyć w dawnej stolicy Polski?Czytaj też:
Wolne Miasto Gdańsk. Bomba z opóźnionym zapłonemCzytaj też:
10 obrazów polskich malarzy, o których powinieneś co nieco wiedziećCzytaj też:
QUIZ: Co to za pałac? Najpiękniejsze rezydencje w Polsce