Choć PRL był epoką niezwykle siermiężną, to polska kinematografia przeżywała wówczas rozkwit. Wiele osób jest zdania, że po 1989 roku Polacy nie potrafią już – na tak masową skalę – tworzyć tak dobrych filmów i seriali, jak za czasów słusznie minionych. Jeszcze inny rodzaj kina, którego stylu nie da się już dzisiaj właściwie podrobić, powstał w okresie międzywojnia.
Zachęcamy Państwa do zmierzenia się z naszym QUIZEM, w którym zabieramy wszystkich w krótką, sentymentalną podróż, w czasie której przypomnimy kilka starych filmów i seriali.
QUIZ: Stare polskie kino. Pytania nie są najłatwiejsze!
Więcej:
Polak, Szwajcar. Artysta
Eugeniusz Bodo, a właściwie Bohdan Eugène Junod zasłynął takimi utworami jak „Już taki jestem zimny drań”, „Ach, te baby”, „Sex appeal”, „Całuję twoją dłoń, madame”, „Ach, śpij, kochanie” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Wielka kariera filmowa Eugeniusza Bodo rozpoczęła się wraz z filmem „Rywale” w 1925 roku. Łącznie Bodo zagrał w ponad 30 filmach.
Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 roku w Genewie (Szwajcaria) jako Bohdan Eugène Junod. Jego ojcem był Szwajcar, Teodor Junod, a matką Jadwiga Anna Dorota Dylewska, która pochodziła z Polski, z mazowieckiej szlachty. Eugeniusz przyjął wyznanie swego ojca, tzn. był ewangelikiem. Do końca życia zachował też szwajcarskie obywatelstwo. Nazwisko „Bodo” to tak naprawdę pseudonim artystyczny, który Eugeniusz przybrał w późniejszym czasie.
Ojciec Eugeniusza Bodo fascynował się kinem niemym. Wyjeżdżał wraz z żoną w dalekie podróże. Pokazy filmowe realizował nawet na pograniczu Rosji i Chin oraz Rosji i Persji. W 1903 roku rodzina Junod zamieszała w Łodzi. Tutaj ojciec Eugeniusza prowadził „Gabinet Iluzji”, a następnie Teatr Iluzji „Urania”. Mieścił się on na rogu ulic Piotrkowskiej i Jaracza. Było to miejsce chętnie odwiedzane przez wielu artystów. Z sentymentem wspominał je m.in. Julian Tuwim. Pani Junod otworzyła w tym czasie własną restaurację w Łodzi pod nazwą „Masque”.
Eugeniusz Bodo zadebiutował na deskach teatru swojego ojca mając 10 lat. Regularnie występować zaczął jednak dopiero 7 lat później. Pojawiał się jako tancerz i piosenkarz na scenach rewiowych w Poznaniu, Lublinie i Warszawie. W 1925 roku zagrał w swoim pierwszym filmie („Rywale”), co przyniosło mu dużą popularność w całej Polsce. Bodo był wszechstronnie uzdolniony. Grał, śpiewał, grał na instrumentach. Sprawdzał się zarówno w rolach tragicznych, jak komediowych.
27 maja 1929 roku z udziałem Eugeniusza Bodo doszło do tragedii. Samochód Chevrolet, którym kierował, wypadł z drogi na trasie Warszawa – Poznań. Jadący z Bodo aktor Witold Roland zginął na miejscu. Eugeniusz Bodo został skazany wówczas na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu.
Czytaj też:
Kto zabił Eugeniusza Bodo?
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Premierzy polskiego dwudziestolecia. Kim byli? Jak wielu ich było?Czytaj też:
QUIZ: Prawda czy fałsz? Trudny test o historii, w którym obalamy niektóre mityCzytaj też:
QUIZ: Wskaż jakie to państwo widząc tylko jedno zdjęcie. Nie pomylisz się?