Nietypową konstrukcję znaleziono w czasie przebudowy drogi krajowej nr 7 na skarpie wiślanej.
Obóz wojskowy?
W czasie prac budowlanych robotnicy znaleźli pozostałości fontanny w kształcie koniczyny. Archeolodzy są zdania, że fontanna może pochodzić z końca XIX wieku lub początku wieku XX. Nie wiadomo tylko, w jaki sposób i dlaczego ta mała architektura znalazła się na skarpie z widokiem na Wisłę.
Fontanna została zbudowana z zaprawy wapiennej i ceglanego gruzu w stylu zwanym stylem marokańskim. W środku znajduje się fragment metalowej rury, co daje dowód, że doprowadzano nią wodę.
Styl, w jakim zbudowano fontannę nie był niczym niezwykłym w Polsce przełomu wieków XIX i XX. W XIX wieku ten styl architektoniczny dotarł do Europy, w tym na ziemie polskie. Miał on na naszym kontynencie charakter romantycznego orientalizmu.
Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przekazała mediom, że być może w tym miejscu istniał tymczasowy obóz wojskowy. Fontanną można było więc niegdyś dostarczać wodę do tego tymczasowego obozu. Obóz mógł być związany z działaniami w prowadzonymi w pobliskiej Twierdzy Modlin.
Twierdza Modlin została wybudowana z rozkazu Napoleona Bonaparte, głównie w latach 1807-1812. Później wiele razy ją przebudowywano. Dużą modernizację twierdza przeszła w latach 1894-1900, kiedy elementy ceglane zastąpiono betonem. Niewykluczone, że cegły z rozbiórki wykorzystano np. do budowy fontanny.
Podczas tego typu prac budowlanych na miejscu jest obecny archeolog, który obserwuje prace. Kiedy zauważy jakieś przedmioty, które mogą mieć wartość historyczną, zabytkową, prace są wstrzymywane, a o znalezisku informuje się wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Czytaj też:
Tragedia i szczęście Pompejów. Odkryto kolejny skarbCzytaj też:
"Woodhenge". W Danii znaleziono krąg podobny do Stonehenge. Kto go zbudował?Czytaj też:
Smoki, wielkie gady? Kiedy ludzie uświadomili sobie, że istniały dinozaury